Hledám balanc mezi tím, aby byl produkt technicky i provozně boží

Hledám balanc mezi tím, aby byl produkt technicky i provozně boží

Počítače Jakuba Kopeckého bavily už odmala a láska k moderním technologiím mu zůstala dodnes. Proto si také vybral práci v CETINu. Ale už jeho první zaměstnání bylo poměrně zajímavé. V roce 1995 totiž začal provozovat druhého komerčního poskytovatele internetu v Česku. V CETINu stál, společně s řadou dalších kolegů, třeba u zrodu projektu Zrychlujeme Česko a dnes se zabývá další novinkou – TV službami. 


Jak jste se dostal k práci v CETINu?
Přišel jsem si pro ni hned v době, kdy CETIN vznikl. Věděl jsem, že někoho shánějí do oddělení produktu. Šel jsem se proto do CETINu zeptat, jestli mě vezmou. Za hodinu jsem odcházel s tím, že za dva dny nastupuji. Dneska se produktem v CETINu zabývá hodně lidí, ale tehdy jsme tam byli dva. 

Kde jste pracoval předtím?
Zkusil jsem si mimo jiné práci v O2 a Českém Telecomu. To byla výhoda, protože jsem hodně lidí v nově vzniklém CETINu už znal. Většinu života jsem pracoval v telekomunikacích. 

Když říkáte většinu, co jiného jste si vyzkoušel?
Pracoval jsem třeba pro KKCG, v bezpečnostních službách i v zahraničí. Za šest let mimo telekomunikace toho člověk stihne hodně. Ale vždy šlo o práci s moderními technologiemi.
 
Jaké máte vzdělání?
Jsem vystudovaný strojař-konstruktér. K tomu mám taky ekonomku a vyšší odbornou školu – program automatizace a programování NC strojů. Kromě školy mě formovala i rodina. Měl jsem štěstí, že jsem odmala mohl mít doma počítač a učil se s ním pracovat.

Jaké jsou vaše koníčky?
Vždycky mě bavilo cokoliv, co mělo motor. Proto také jezdím v kabrioletu Mazda MX-5 druhé generace, který mi dělá velkou radost. Měl jsem i terénní čtyřkolku a strávil s ní řadu týdnů ježděním v rumunských lesích. Jezdil jsem i na trialové nebo enduro motorce. Rád jsem se projel i v motokárách, ale to už mě baví méně. Když jsem v rychlosti 30 km/h vypadl před patnácti lety, bolelo mě to čtvrt hodiny. Dneska se z toho dostávám pomalu tři měsíce.
 
Jaká byla vaše práce snů, také něco s motory?
Chtěl jsem být pilotem Formule 1 nebo jezdcem na Dakaru.
 
Jaké bylo vaše první zaměstnání?
Hned moje první práce byla neuvěřitelně zajímavá. V roce 1995 jsem provozoval druhého komerčního poskytovatele internetu v Česku – SpiNet. V té době byl internet pro mnohé neznámý a pro jiné fascinující. Dnes bychom asi řekli, že to byl technologický start-up. Mezi naše zakázky patřilo třeba i soukromé připojení pana prezidenta Havla. Tomu jsem internet sám instaloval.  

Jak jste se k takové práci dostal?
Můj táta znal lidi z ČVUT, kteří stáli u zrodu internetu v Česku. Následně vznikali poskytovatelé pro akademická pracoviště (CESNET) nebo pro různé instituce. SpiNet byl první poskytovatel pro běžné lidi. Navíc jsme asi jako první v Evropě vymysleli internet v krabici. 
 
Co si pod tím můžeme představit?
Měli jsme různá partnerství s kamennými prodejnami. Zákazník přišel k nim do obchodu a koupil si krabici. V ní bylo CD s Netscape (internetový prohlížeč) a později i s první verzí Internet Exploreru. V některých byl i modem. Zákazník si to nainstaloval, rozchodil linku i modem a mohl se připojit k internetu.
 
Dneska se bavíme o rychlostech v řádu stovek Mb/s až Gb/s. V devadesátých letech byla rychlost úplně jinde. Jak na tu dobu vzpomínáte?
O internet byl zájem, ale rychlosti byly opravdu srandovní. Měli jsme jako firma koupenou konektivitu do Amsterdamu s rychlostí 30 kb/s. A to byl na tehdejší dobu fakt něco. Kdo měl doma dobrou telefonní linku a běželo mu to 3,4 kb/s, byl frajer. Později vzniklo více poskytovatelů a s rychlostí se dostali na 19,2 kb/s – to pro nás tehdy bylo úžasné.
 
Doba internetového pionýrství skončila někdy na přelomu století. Přišly firmy ze zahraničí, které měly řádově více peněz a znalostí byznysu než my. Proto jsem změnil práci a přešel do KPNQwest. Budovali obrovskou optickou infrastrukturu po celé Evropě.
 
V CETINu pracujete v oddělení produktu. Jak jste se k tomu dostal a jak si vaši práci můžeme představit?
Podobnou práci dělám skoro celou kariéru. Mám to tak nějak v sobě. Nejsem čistě technický člověk, nerozumím věcem do největšího detailu, neprogramuji. Dělám na obchodně produktových pozicích. Říkám, jak má určitá věc – produkt – vypadat. 
 
Proto spolupracuji s marketingem, obchodníky i techniky. Všichni musejí mít o produktu dost informací, které jim já předávám. Kdybych to měl shrnout, hledám balanc mezi tím, aby byl produkt technicky i provozně boží a fungoval i ekonomicky. 
 
Jaké jsou výhody práce v CETINu? Jste rád, že jste se pro něj před lety rozhodl?
Technologicky je CETIN opravdu neuvěřitelně našlápnutý. Můžu to srovnat s technologickými firmami různě po světě. Mám kamarády v Googlu nebo Amazonu a práci spolu občas probereme. Navíc jsou tu skvělí kolegové. Možná tu nejsme všichni nejmladší a z nejprestižnějších univerzit, ale lidský potenciál je tu obrovský. Mám pocit, že dělám na něčem světovém a s lidmi na světové úrovni. 
 
Další výhodou je, že za CETINem stojí PPF. Je to obrovská společnost, kde se tvrdě pracuje, a to mám rád. Navíc tam pracují lidé, kteří svému oboru opravdu rozumějí. 
 
Práce musí být dost náročná, je to tak?
Občas je opravdu nesmírně únavná, ale ta dřina se vyplatí. Když jsem dělal MMO (internet pro koncové uživatele), měl jsem příležitost mluvit i s panem Kellnerem. S dalšími kolegy jsme seděli u jednoho stolu a klidně půl dne diskutovali o tom, co budeme dělat. Probírali jsme třeba i vznik webu www.zrychlujemecesko.cz 
 
Teď stojíte u vzniku televizních služeb CETINu. Už někde fungují?
Ano, v Srbsku. Pracujeme na spuštění i na dalších trzích – v Česku, Slovensku, Maďarsku a Bulharsku. Vše bude fungovat podobně jako další naše služby – tedy velkoobchodně.
 
A je to tedy klasická internetová TV služba?
Televize po internetu může fungovat ve dvou módech – IPTV nebo OTT (over-the-top). U služeb prvního typu se obsah posílá sítí s vyšší prioritou, ale musíte být u konkrétního poskytovatele. Výhodou je samozřejmě lepší kvalita v případě vytížení vaší domácí přípojky. Služby OTT využívají veřejnou síť, takže u nich je jedno, jakého poskytovatele máte. Příkladem OTT je třeba Netflix, HBO Max a podobně. Naše televizní služby mohou fungovat v obou módech, záleží na situaci a dohodě se zákazníkem.

Co si vlastně pod televizní platformou od CETINu můžeme představit?
Jako uživatel platformu, která kombinuje dva světy. Živé televizní vysílání s mnoha kanály – v řádu stovek – a dalšími tradičními službami jako timeshift. K tomu bude k dispozici velká videotéka filmů a seriálů.
 
Stavíme a budeme provozovat velkou platformu se všemi komponenty. Samotná televize bude srdcem celého systému – třeba 40 % naší práce, ale není to vše. Patří k tomu třeba i připojení do televizních studií a k poskytovatelům obsahu.
 
Jak to bude s obsahem? Vybere ho CETIN, nebo jednotliví operátoři?
Obsah bude v rukou operátorů. Musejí od televizí a studií kupovat práva. CETIN se licenční politikou zabývat nebude. Ale připravíme platformu tak, aby s ní měli operátoři i uživatelé co nejméně práce. CETIN poskytne technicko-provozní a produktovou stránku věci – jak bude aplikace fungovat. A taky zajistíme, aby byla dostatečná kapacita na virtuálních cloudech.
 
Takže řešíte jenom technickou stránku věci?
Úplně jednoduše jde o to, aby vše bylo co nejjednodušší pro koncového uživatele. Ale čím je to pro něj snazší, tím je složitější takovou aplikaci vytvořit. Musíme vše správně naprogramovat, mít dostatečnou kapacitu serverů. Zajistíme i kompatibilitu s různými zařízeními. Naše TV bude fungovat na všech hlavních webových prohlížečích, podporovat hlavní systémy pro smart TV i set top boxy a mobilní zařízení. Naším úkolem bude obsah pro všechny tyto aplikace, operační systémy a různě velké obrazovky nakonfigurovat. Zároveň musíme zaručit, že televize pojede lidem s rychlým i pomalejším připojením. 
 
Co vás v práci nejvíce baví?
Práce v CETINu je pro někoho – koho jako mě baví moderní technologie – nesmírně zajímavá. Ať už šlo o projekt MMO nebo teď televizi, dostanu se k technologiím, na které si člověk jinak nesáhne. Baví mě také úspěchy. Sice to někdy bolí, ale dotáhnout projekt do úspěšného konce stojí za to. Třeba zpráva, že se podařilo zprovoznit milion aktivních přípojek, byla pro mě obrovská radost. Vím, že za tím je pět let brutální práce. Navíc jsou v CETINu týmy lidí, které jsou velmi profesionální a se spoustou kolegů je radost pracovat. 
 
Kde vidíte budoucnost internetu v příštích deseti letech?
Myslím, že vzniknou oddělené internety – třeba ruský a čínský, které nebudou úplně propojené. Také bude zajímavé, jaký bude vývoj ohledně principu síťové neutrality. Věřím ale, že se hlavně vylepší a zpřístupní už existující technologie, jako je virtuální realita nebo streaming. Internet věcí bude úplně běžný. Všechno bude připojené, propojené a bude za tím stát umělá inteligence, která usnadní ovládání. Obrovským rozvojem projde také bezpečnost.
 
Co byste přál CETINu do dalších let?
Aby se mu, všude kde působí, dařilo. Zatím je CETIN největší v Česku. Doufám, že podobně úspěšný a velký bude i v dalších zemích, kde působí.