Co je NIS2?

Network and Information Security (NIS2) je nová směrnice Evropské unie. Cílem NIS2 je zvýšit odolnost firem a veřejných institucí proti kybernetickým útokům. Do české legislativy se promítne v novém zákonu o kybernetické bezpečnosti, který příští rok rozšíří počet regulovaných subjektů. Ověřte si, zda na vás NIS2 dopadá.
Banner

Co je NIS2?

Network and Information Security (NIS2) je novou směrnicí Evropské unie. Jejím cílem je zvýšit odolnost institucí a firem proti kybernetickým útokům. V ČR se promítne do legislativy formou nového zákona o kybernetické bezpečnosti. Ten významně rozšíří počet regulovaných subjektů i rozsah jejich povinností.

Odkdy NIS2 platí?

Transpoziční lhůta dle směrnice NIS2 požaduje účinnost nového zákona k 18. říjnu 2024. Dle průběhu legislativního procesu předpokládáme účinnost zákona koncem roku 2024. Ověřte si, zda na vás NIS2 dopadá.
Směrnice NIS2 nejvyšší čas pro zvýšení kybernetické bezpečnosti ve vaší firmě

Proč se jí zabývat?

Získáte systém pro zvýšení odolnosti vaší firmy proti kybernetickým útokům. Směrnice NIS2 bude vedle subjektů podléhajících regulaci klást zvýšené nároky zejména i na jejich dodavatele. Zavádí také přímou odpovědnost statutárních zástupců za zajištění shody se směrnicí. Její porušení navíc může pro firmy a organizace znamenat vysoké pokuty.

Na koho dopadá?

NIS2 se bude vztahovat na subjekty z celkem 18 odvětví, které poskytují jednu z více než 60 vyjmenovaných služeb. Nová směrnice NIS2 se dotkne více než 6 000 firem a organizací v Česku. Původní NIS rámec se týkal zhruba 450 subjektů.

Odkdy platí?

Implementace NIS2 do české legislativy v podobě nového zákona o kybernetické bezpečnosti proběhne do 18. října 2024. Závazné plnění nového legislativního rámce nabude účinnosti v průběhu roku 2025.

Co dělat?

Nejdříve zjistěte, jestli vaše firma nebo organizace spadá pod NIS2. Proveďte porovnání současného stavu společnosti s požadovaným stavem, tedy požadavky nové směrnice NIS2.

Ověřte si, zda spadáte pod NIS2

Pomocí jednoduchého dotazníku zjistíte, jak na tom jste.

Nezávazná konzultace

Kontaktujte nás a domluvte si nezávaznou konzultaci

Vaše emailová adresa není ve správném formátu

Informace, které zadáte do tohoto formuláře, budeme zpracovávat za účelem zasílání obchodních sdělení a podle zásad zpracování osobních údajů.

Kde nás najdete?

CETIN, a.s.

Českomoravská 2510/19
Praha 190 00

Zobrazit na mapě