Stavět optické přípojky jde chytře!

Stavět optické přípojky jde chytře!

Procházíte přeplněným centrem historického města nebo opraveným vnitroblokem s košatými stromy všude kolem. To poslední, co chcete vidět, jsou skříně – kabinety pro rozvod rychlého internetu. Bez kvalitního připojení, nejlépe po optice, však už dneska žít nechceme. Tak co s tím? CETIN přišel se smart konceptem výstavby. A v čem je chytrý? Dočtěte článek až do konce.

Smart řešení kombinuje výhody dvou možností výstavby, které dnes už používáme. Zákazníky můžeme obsloužit právě pomocí venkovních skříní (SDF). Ty se však nehodí všude. „Často bývají velké a třeba v historických centrech měst nebo tam, kde mají úzké chodníky, je těžké jejich postavení s úřady projednat,“ vysvětluje Martin Sudík z oddělení strategie a rozvoje optické sítě. Navíc když máme něco venku, roste šance, že nám vybavení někdo poškodí. Ať už skříň rozbijí vandalové nebo nepozorný řidič auta. Celý kabinet pak musíme vyměnit a tím dojde k výpadku služeb.

Ale jinak mají SDF skříně spoustu výhod. Každý zákazník má svůj konektor. Začínáme s jedním splitterem a jak přibývá služeb, můžeme doplnit další. Pro nás je výhoda v tom, že investice rozložíme v čase, a toto řešení tak přináší menší průběžné náklady na provoz a údržbu.

Další variantou je tzv. zero-touch. Typicky jde o nástěnné boxy v každém bytovém domě a uvnitř každého boxu je splitter na pokrytí 100 % bytů v domě. Splitter je napevno provařený na vnitřní optické rozvody. Splittery jsou směrem do ústředny napojeny pomocí distribučních kabelů. Distribuční kabely se sbíhají v jednom bodě, typicky podzemní kabelové komoře, kde se slučují do jednoho přívodního kabelu. A kde jsou výhody oproti první možnosti? Takovýto bod nám nesrazí auto, s úředníky lze lépe projednat umístění na veřejný pozemek a hodí se i do oblastí s velkou hustotou obyvatel. Navíc víka komor lze osadit např. různým typem dlažby a tím se pro většinu obyvatel stávají téměř neviditelné.

Všechno růžové tady ale taky není. „Síť je dimenzovaná na 100 % nezávisle na tom, kolik aktivních zákazníků připojíme. Službu si aktivuje třeba jen třetina, ale technologie jede naplno. To je obrovská nevýhoda. Mnohem víc tím narůstají provozní náklady,“ říká Sudík.

SMART ŘEŠENÍ OD CETINU
Proto nás napadlo, co tak najít řešení, které zkombinuje co nejvíce výhod a problémy spíše potlačí? A přišli jsme se smart konceptem. Jde vlastně o takové malé SDF schované uvnitř.

Každý dům má svůj splitter, který však nemusí jet na maximum. A v případě navýšení služeb můžeme přidat další – přesně jako ve venkovní skříni. Všechno je však schované v domě nebo v podzemí, takže se řešení hodí i do centra měst.

„Vezměme si třeba sídliště. V první variantě je ve vnitrobloku jedna velká krabice, odkud optika vede do jednotlivých bytů. Smart řešení přináší menší krabice do každého domu. A mezi stromy nepostavíme žádnou novou krabici,“ popisuje Sudík.

I když je řešení smart, nemusí se hodit všude. Vždy záleží na vyhodnocení dané lokality.

KONEC TEORIE – CO Z TOHO BUDU MÍT JÁ?
A to hlavní na závěr. Co vlastně smart řešení přinese zákazníkům? Nové řešení nám dává šanci pokrýt vysokorychlostním internetem i místa, kde to dříve bylo velmi složité. Navíc nám ušetří náklady. Peníze pak můžeme investovat do infrastruktury, a dostat tak kvalitní a rychlé připojení k  více lidem.