Připojení festivalu jednou ohrozila i rychlovarná konvice

Připojení festivalu jednou ohrozila i rychlovarná konvice

Umožnit připojení nejen ve firmách, ale i na hudebních festivalech, v památkách nebo na počítačových soutěžích. Vladislav Daňhelka pracuje v CETINu jako specialista provozu zákaznických řešení a přesně tyto věci má na starost. Přečtěte si v článku, který vznikl na základě podcastu, více o tom, co jeho práce obnáší.

Z pozice elektrikáře až do CETINu
Vladislav Daňhelka začínal jako soukromý elektrikář. V 90. letech se ale dostal do oblasti telekomunikací a už třicet let se s přestávkami věnuje výstavbě optické sítě. Aktuálně v CETINu zajišťuje konektivitu ve firmách a na akcích, kde je CETIN technologickým partnerem. 

Konferenci jsme optikou připojili i ve Šternberském paláci 
Jednou z největších výzev bývá pro Daňhelku a jeho tým zajistit konektivitu na bezpečnostní konferenci IS2. Ta se pravidelně koná na různých atraktivních místech v Praze. Často v památkových zónách, kde žádné kabely nevedou a do země kopat nemůžeme. „Z konference živě streamují do celého světa, takže nelze počítat s nižší konektivitou. Většinou se tam proto snažíme dotáhnout optiku. Zatím nejvíce nám dal zabrat Šternberský palác na Hradčanském náměstí. Tehdy jsme museli optický kabel natáhnout přes střechy arcibiskupství, a to považuji za majstrštyk,“ vysvětlil Daňhelka. 

Jak se zajišťuje připojení na bezhotovostním festivalu? 
Na konci června měl Vladislav na starost připojení pražského hudebního festivalu Metronome. Akce byla speciální v tom, že tam lidé platili bezhotovostně vlastní kartou a nemuseli mít žádné speciální náramky. To CETIN zajišťoval úplně poprvé. „V prostoru Křižíkovy fontány byl páteřní box, ze kterého byla pokrytá všechna síť jednotlivých aktivních prvků po ploše festivalu. Z aktivních prvků jsme ethernetovými kabely připojili platební terminály – z důvodu vyšší bezpečnosti provozu,“ řekl Daňhelka. 

Mobilní připojení terminálů by při tak velkém počtu návštěvníků nemělo smysl. „Účastníci zatíží mobilní síť. Platební terminály potom přestanou úplně fungovat, nebo provoz není spolehlivý. Odbavování u platebních terminálů pak není tak rychlé a návštěvníci i prodejci začnou být nervózní,“ vysvětlil Daňhelka. 

Přípravy trvaly zhruba pět dní před zahájením akce. Všechno totiž musí být hotové už před festivalem. „Neustále komunikujeme s pořadateli, abychom věděli, kam naše technologie umístit…,“ popisuje přípravy Daňhelka. 

Jak se vybírá způsob transportu? Přednost má vždy kabel
Zajišťování konektivity na podobných akcích vždy začíná už výběrem způsobu transportu dat. „Zajišťuje se buď metalickým či optickým kabelem, nebo nějakým radioreléovým pojítkem. Vzhledem k tomu, kolik dat se na takových akcích transportuje, se snažíme nejdříve najít optiku. Když není v nějakém rozumném dosahu, nebo se nedá dost dobře nainstalovat, vždycky se podíváme, jestli tam nevede nějaké slušné metalické připojení, po kterém bychom dokázali transportovat dostatečný objem dat. Až když to nejde kabelem, využijeme radioreléového pojítka. Nevýhodou totiž je, že má konektivitu ve veřejném pásmu. To může být kdykoliv narušeno a problém nedokážeme dostatečně rychle vyřešit,“ popsal Daňhelka.

Připojení může shodit i rychlovarná konvice 
Ani dlouhé a detailní přípravy nezaručí, že nenastanou komplikace. „Stalo se nám, že někdo přišel, vytáhl náš aktivní prvek, zapojil rychlovarnou konvici a uvařil si kafíčko. Všechno, co je za aktivním prvkem, samozřejmě lehlo. Člověk pak běhá po festivalu a shání majitele konvice, aby ho zabil,“ vzpomíná se smíchem Daňhelka.  

Pár gigabitů už na mistrovství v počítačových hrách nestačí
Každoročně CETIN také zajišťuje konektivitu na MČR v počítačových hrách. Nároky na připojení tam jsou rok od roku vyšší. „Několik let zpátky jsme objednávali gigabitovou přípojku (rychlost 1 Gb/s), následně už i dvě gigabitové přípojky. Z jedné se živil vlastní provoz a druhou jsme dávali k dispozici produkci. Myslím, že poslední mistrovství bylo pokryté dokonce desetigigabitovou přípojkou,“ komentuje akci Daňhelka. 

Ještě vyšší nároky ale měla loňská hackerská soutěž, které byl CETIN technologický partner. „Tahali jsme tam dvě desetigigabitové symetrické přípojky pro provoz a jednu symetrickou gigabitovou přípojku separátní jenom pro produkci, aby – když už jsou to hackeři –, tam aspoň něco fungovalo,“ řekl Daňhelka. 

V naší síti plánujeme rychlosti až 400 Gb/s
Nároky na stogigabitové objemy dat ale Daňhelka zatím neočekává. „Dneska lidem nabízíme rychlost 1 Gb/s. Byznysové zákazníky už máme i na 10 Gb/s. Pro vyšší rychlosti zatím není dost obsahu,“ popsal.

Obrovské objemy dat používá CETIN ve své interní síti. „Mezi našimi datovými centry se dostáváme na nějakých 40 až 100 Gb/s. Teď se plánují mezi jednotlivými datovými uzly transporty rychlostí až 400 Gb/s,“ vysvětlil Daňhelka. 

Rychlost není všechno. Důležitá je také odezva
Zejména hráči počítačových her budou v blízké době přesedat na optiku – také kvůli rychlosti odezvy. „Ve hrách potřebujete reagovat opravdu velmi rychle, nemůžete čekat snad patnáct až pětadvacet milisekund. Potřebujete mít osm nebo šest, abyste dokázali uspět třeba ve střílečkách,“ vysvětlil Daňhelka.