Kompletně modernizujeme mobilní síť. Další evoluční krok – 5G – je totiž tady

Kompletně modernizujeme mobilní síť. Další evoluční krok – 5G – je totiž tady

Manažer vývoje a provozu RAN Jan Prošek je v CETINu náš odborník na 5G. Ve světě telekomunikací se pohybuje už více než dvacet let. I složitá témata proto dokáže vysvětlit jednoduše. Tak si o mobilních sítích přečtěte více v článku, který vznikl na základě podcastu. 
 
Nechce se vám číst? Poslouchejte na své oblíbené platformě:
Spotify: https://spoti.fi/3kfDgLW
Apple Podcasts: https://apple.co/36NSwfW
Google Podcasts: https://bit.ly/38kUchr
 
5G je evoluční krok, ne revoluční skok
Sítě páté generace – 5G – buduje i CETIN. Přinesou vyšší rychlosti a nižší odezvu, ale podle Jana Proška jde více o evoluční krok než o revoluční novinku. „Nebavíme se o posunu jako z 3G do LTE. Tehdy jsme se dostali z rychlosti okolo 10 Mb/s až na 500 Mb/s. Dneska výhody 5G ještě tolik nevidíme. Převažuje totiž takzvané NSA (non standalone) řešení. Celá signalizace funguje po současné LTE síti. Přes 5G se přenáší jen užitečný datový tok,“ vysvětluje Prošek. 
 
Do standalone módu se podle něj v Česku dostaneme do dvou let. Pak budou data putovat jen po 5G. 
 
V současné době naši technici kompletně modernizují mobilní síť. Kromě výměny technologií dodávají na vysílače mnoho dalších komponentů, které síť vylepšují. Vybrali jsme si k tomu technologie od Ericssonu. 
 
Z hokejisty expertem na mobilní sítě
Jan Prošek vystudoval telekomunikace na ČVUT v Praze. „Ještě v té době jsem hrál profesionálně hokej.  V roce 1999 nastoupil do svého prvního pořádného zaměstnání – do Eurotelu. Musel jsem tehdy šéfovi slíbit, že ve firmě chci opravdu pracovat, a ne jen hrát za jejich hokejový tým,“ vzpomíná s úsměvem. 
 
Začínal na pozici plánovače v době, kdy právě končilo NMT a přecházelo se na GSM. To jsou první generace mobilních sítí. Vybíral jsem, kam základové stanice umístit. Vyzkoušel jsem si i práci na optimalizaci sítě. Určoval jsem, jak má síť kvalitativně vypadat,“ popisuje. 
 
Jako největší zlom v kariéře považuje rok 2007 a úkol stavět mobilní sítě na Slovensku. „Dostal jsem nabídku stát se manažerem rádiové přístupové sítě v Bratislavě. Od té doby už se pohybuji na pozicích, kde nemusím tolik dělat rukama, ale spíš něco vymýšlím,“ říká. 
 
5G a bezpečnost 
Při výstavbě 5G vysílačů vždy splňujeme hygienické limity a záření několikrát přeměřujeme. Technologicky je navíc 5G záření podobné LTE. „Snažíme se to lidem vysvětlovat. Proto diskutujeme s majiteli a obyvateli domů, ve kterých chceme základové stanice (BTS) stavět. Ubezpečujeme je, že není prokázaný žádný vliv na zdravotní stav lidí nebo zvířat,“ podotýká.
 
5G vysílá na vyšších frekvencích, proto se signál šíří hůř – především do budov – z tohoto důvodu musíme v příštích letech BTS síť zahustit. 
 
Proč mi to 5G nefunguje?
5G signálem už máme pokrytou celou Prahu – nad zemí i pod zemí v metru. Občas si však lidé stěžují, že rozdíl v rychlostech nepocítili. „Obrovský vliv mají mobily. Každý dodavatel do něj implementuje trochu jiné nastavení pro jiné kombinace frekvencí. Někdy jim pak chvíli trvá najít správnou frekvenci, a to může způsobit problémy,“ vysvětluje. 

Chcete na střeše vysílač? 
Postavit vysílač na přání zákazníků jde jen obtížně. „Domluva není úplně lehká. Mobilní síť stavíme pro O2, proto s nimi musíme každý případ konzultovat. Když i jim lokalita přijde vhodná, můžeme se domluvit. Něco podobného se však povede třeba jen jednou nebo dvakrát za rok,“ vysvětluje.
 
Spíše se setkáváme s tím, že někdo již BTS stanici na domě nechce. „Jsou to menší desítky případů ročně. Když dostaneme výpověď, okamžitě hledáme náhradní místo. Než ho najdeme, můžeme vysílač nahradit mobilní BTSkou. Občas však adekvátní náhradu bohužel nezajistíme,“ podotýká. 
 
Nahrát stories z koncertu? Často díky CETINu
Síť je dimenzovaná na standardní provoz. Když nastane neobvyklá situace – jako festival, koncert nebo jiná hromadná akce – vytížení už nemusí zvládat. „Proto na místo přistavíme mobilní buňku. V podstatě jde o stožár s anténami, díky kterému navýšíme kapacitu mobilní sítě na konkrétním místě v určitém čase. Instalovali jsme ji i po tornádu na Moravě. BTS stanice totiž byla i ve věži kostela, který spadl,“ vzpomíná.