Press releases

CETIN úspěšně otestoval optické spojení zabezpečené proti útokům kvantovými počítači

CETIN úspěšně otestoval optické spojení zabezpečené proti útokům kvantovými počítači

Praha, 14. prosince 2023 – CETIN ve spolupráci s partnery Adtran, Adva Network Security, ČVUT, NTT Czech Republic a Toshiba úspěšně otestoval optické datové spojení založené na unikátní technologii komunikace šifrované prostřednictvím výměny kvantových klíčů. Nová linka představuje milník v rozvoji kvantově zabezpečených služeb a posun v oblasti eliminace rizik spojených s nástupem vysoce výkonných kvantových počítačů.

 

Mezi sídlem společnosti CETIN v Praze-Libni a komerčním datovým centrem v Praze-Michli byl zprovozněn optický spoj s nasazením DWDM 10 Gb/s datového toku zabezpečeného technologií Quantum Key Distribution (QKD), která spočívá ve využití kvantových vlastností světla k šifrování dat sdílených na dvou místech. Aplikovaná technologie prozatím není ve světovém měřítku rozšířená, v souvislosti s rychlým vývojem kvantových počítačů a jejich komponent však lze očekávat značné zvýšení zájmu o tento typ bezpečnostních řešení.

 

Komunikace šifrovaná prostřednictvím výměny kvantových klíčů (Quantum Key Distribution) minimalizuje rizika spojená s obrovským výkonem kvantových počítačů, který jim umožňuje provedení obrovského množství pokusů o uhádnutí klíče v krátkém čase, zatímco běžné superpočítače by na to potřebovaly tisíce let. Postupné zvyšování výkonu kvantových počítačů tak představuje značné riziko spočívající v prolomení stávajících způsobů generování klíčů používaných pro dnešní asymetrické způsoby šifrování. Komunikace šifrovaná pomocí kvantové výměny klíčů (QKD) reaguje na tato rizika a nabízí nový posun v zabezpečení.

 

Test nové optické trasy je pro CETIN zásadním krokem v rozvoji kvantově zabezpečených služeb včetně vyhrazených širokopásmových end-to-end šifrovaných spojů poskytovaných přes soukromé optické sítě CETIN.

 

Na projektu CETIN spolupracuje s partnery Adtran, Adva Network Security, ČVUT, NTT Czech Republic a Toshiba.

 

Kontakt:
Mgr. Adam Zbiejczuk
Tel.: +420 736 779 920
Email: adam.zbiejczuk@cetin.cz