Budoucnost televize? Běžná bude domácí virtuální realita

Budoucnost televize? Běžná bude domácí virtuální realita

V čem je unikátní nová televizní platforma CETINu? Jak si vybrat tu nejlepší obrazovku? A kde je budoucnost sledování televize? Odpovídá manažer pro televizní služby v CETINu Martin Kunčický

Martin se internetovou televizí zabývá déle než deset let. Začínal v Seznamu, kde měl na starost video služby včetně tvorby CDN (Content Delivery Network – obsahová doručovací síť). Následně se přesunul do vydavatelství Economia, kde řídil digitální produkty. Poté pracoval v televizi nangu.TV. „Naučil jsem se tam, jak funguje B2B byznys, protože jsme doručovali platformu do T-Mobile a slovenského Orange,“ zavzpomínal. 

V CETINu pracuje od roku 2018. Vymýšlí třeba technologická řešení našich televizních  služeb. Našim klientům – operátorům – dodáváme komplexní řešení internetové televize. 
Pro konkrétnější představu přirovnává Martin televizi CETINu k puzzlím. „Dodáme dílky, ale každý si je pak poskládá podle sebe. Obsah tak může být nakonfigurovaný pokaždé jinak. Někdy bude obsahovat více živé televize, jindy širší katalog videotéky a tak dále. Pro koncového zákazníka to budou rozdílné služby s jinou grafikou. Ale z našeho pohledu jde vždy o jednu službu, kterou operátorům poskytneme,“ vysvětlil. 

S televizí od CETINu se už finále hokeje nebo fotbalu sekat nebude
Naše služba vznikla „na zelené louce“, a proto od první chvíle směřovala k vysoké dostupnosti. Máme nástroje, díky kterým by se nemělo stávat, že platforma nebude zvládat velmi vytížené online přenosy – třeba důležité fotbalové a hokejové zápasy. „Tím hlavním je veřejný cloud, který má relativně velkou a rychlou škálovatelnost. Využíváme také fyzický hardware. Problémy navíc odhalíme a vyřešíme dříve, než si jich všimnou zákazníci,“ popsal Martin. 

Větší odstávky by však kvůli tomu diváky rušit neměly. „Nestane se, že bychom systém úplně vypnuli, maximálně se zpomalí odezva služby. Třeba ze sekundy na sekundu a půl. Odstávky však zásadně plánujeme na noční hodiny, kdy službu využívá nejméně zákazníků,“ řekl manažer pro televizní služby. 

Kupte radši televizi s kvalitním obrazem, a bez chytrých funkcí 
Jak si vybrat novou televizi, která nějakou dobu odolá turbulentnímu vývoji v oboru, bude stát co nejméně peněz a bude mít co nejkvalitnější obraz? „Jděte do kamenného obchodu a požádejte obchodníka, ať na všech televizích nastaví stejný kanál a stejný profil – například sportovní. Pak uvidíte rozdíly mezi obrazovkami. Na základě toho bych si vybral ten nejlepší možný obraz za co možná nejnižší cenu. Chytré funkce dodáte klidně jiným způsobem – třeba set-top boxem – později,“ poradil Martin. 

Virtuální realita je budoucnost televize
Sednout si k televizi, nasadit brýle a díky virtuální realitě si užít fotbal na maximum. Už za pár let budeme takto podle Martina fungovat. „Jsme relativně kousek od toho, aby se virtuální realita dostala do televize. Myslím, že pro příští generaci bude úplně běžnou součástí života,“ vysvětlil. 

A jak konkrétně bude sledování fotbalového zápasu ve virtuální realitě vypadat? „Už teď například O2 TV umí přepínat záznam zápasu z různých kamer. Další krok bude přepínání na pozice konkrétních hráčů, kteří běhají po hřišti – a to v reálném čase,“ popsal Martin.   

I způsob, jak točí filmy hollywoodská studia, se bude muset podle něj v blízké době změnit. „Začíná trend natáčet z pozice první osoby, která děj sleduje. Studia se tomu budou muset přizpůsobit,“ poznamenal.

Sháníme nové kolegy a kolegyně
Zaujala vás Martinova práce? I vy můžete být součástí! Do testingového oddělení totiž sháníme nové posily. „Produkt, který jsme postavili, je relativně nový. Aktuálně proto testujeme všechny frontendové i backendové aplikace,“ popsal pozici. Pokud s tím máte zkušenosti nebo máte zájem se učit, neváhejte se nám ozvat. 

Nové lidi potřebujeme také do operačního týmu. „Sháníme technicky zdatné lidi, kteří chtějí znát naši službu od začátku až do konce a posouvat ji, co se kvality a spolehlivosti týká, dál,“ dodal Martin.

Více informací najdete zde: www.cetin.cz/kariera