Přečtěte si, jak se měnil internet. Shrnuli jsme to nejzajímavější od roku 1991

Přečtěte si, jak se měnil internet. Shrnuli jsme to nejzajímavější od roku 1991

Jak se vyvíjel internet od počátku 90. let až do dnešního dne? Přečtěte si to v novém článku. 

Počátky internetu v Česku
1991

Cesta českého internetu začala před jednatřiceti lety – v listopadu 1991. Odborníci se přes telefonní linku zkoušeli připojit do uzlu v rakouském Linci. Tyto krůčky však ještě úspěšné nebyly. Na definitivní vstup do doby internetové jsme si museli ještě pár měsíců počkat. 

1992
Dočkali jsme se 13. února 1992. Borci z ČVUT se poprvé na území Česka připojili k internetu! Byli jsme 39. země na světě, kde internet začal fungovat. Do vínku jsme dostali československou doménu .cs. 

1993
Rok 1993 má většina lidí v paměti jako vznik České republiky. Ale pro fanoušky telekomunikací znamená ještě jeden velký milník – vznik CESNETu. Neboli Czech Educational and Scientific NETwork. 

Cílem CESNETu bylo propojit všechna akademická centra v zemi. A z nich pak rozvádět internet dál mezi lidi. Ale rychlost blesku to ještě nebyla. Jednotlivé spoje pracovaly s přenosovou rychlostí 19,2 kb/s. Fotku v HD kvalitě byste stahovali skoro půl hodiny. Páteřní trasa mezi Brnem a Prahou to dotáhla na tehdy závratných 64 kb/s. Zájem byl však veliký a rychlosti začaly rychle stoupat.

Vítejte rychlosti v Mb/s
1996

Zapojili jsme se do evropského projektu TEN-34. To je zkratka pro Trans-European Network interconnect. A samozřejmě, že 34 je rychlost. Ovšem pozor, tentokrát už v Mb/s!

Už na konci roku to takhle rychle svištělo mezi Prahou a Brnem. A začátkem roku 1997 na dalších šesti trasách.

1997
Síť TEN-34 začala růst. K horké lince Praha–Brno (nebo Brno–Praha, pokud jste hrdí Brňané) se postupně přidaly všechny vysoké školy a ústavy Akademie věd. 

K tomu přibyly ještě mezinárodní datové okruhy. Z Prahy do Mnichova, Stockholmu a Frankfurtu. První dva o kapacitě 2 Mb/s, ten třetí dokonce 34 Mb/s. 

1998
Král je mrtev, ať žije král! Skončil projekt TEN-34 a zrodil se QUANTUM – další celoevropský plán na propojení akademických center. Tentokrát už s rychlostí 155 Mb/s. U nás to v roce 1998 zatím takhle svištělo jen mezi Brnem a Prahou.

1999
České QUANTUM Praha–Brno se v roce 1999 protáhlo do Evropy. Ale hlavně jsme se z Česka spojili i s hlasem Ameriky. Skrz páteřní síť EBONE. Spojení se zbytkem světa bylo veselejší – víc než dvakrát. Rychlost se totiž zvýšila z 34 Mb/s na 79 Mb/s.

Praha a Brno stále v čele – máme tu rychlost v Gb/s
2000

V roce 2000 jsme měli v Česku co slavit. Hokejisté ve finále mistrovství světa porazili v derby Slováky a přivezli domů zlaté medaile. A stejně se dařilo i českému internetu. V rychlosti na páteřní síti jsme se dostali na další metu – 2,5 Gb/s.  Sice šlo o testovací provoz jen mezi Prahou a Brnem, ale stejně... Blížil se internet, jak ho známe dnes.

2001
Začátek nového tisíciletí přivedl do České republiky rychlost 10 Gb/s. Díky nové evropské páteřní síti GÉANT. Ta navázala na zaniklý projekt QUANTUM.

Internet ožívá – jsou na něm miliony lidí a vzniká Wikipedie
2002

Jaké je největší město světa, zajímavosti o NFT nebo co je to vlastně internet. Kam vedou naše kroky, když chceme být na internetu o něco chytřejší? Přece na Wikipedii. A hesla v češtině na ní najdeme už od roku 2002. Začínalo se s pár články. Dneska jich je asi půl milionu.

2003
Na internetu bylo tehdy 600 milionů lidí. Dneska to je víc než čtyři a půl miliardy. Internet i obsah na něm se holt vyvíjejí rychlostí blesku. Vznikl i Myspace nebo LinkedIn. 

Sociální sítě na vzestupu
2004

Psal se rok 2004 a Mark Zuckerberg poprvé spustil Facebook.

Na začátku přitom sloužil jen studentům Harvardu – ještě pod doménou Thefacebook.com. Později se přístup rozšířil i na další americké a světové univerzity. První v Česku byla až na začátku roku 2006 Masarykova univerzita v Brně. 

2005
Psal se rok 2005 a na světě už bylo 900 milionů uživatelů internetu. V České republice měly připojení téměř tři miliony lidí. Ještě donedávna jim ale něco chybělo – YouTube. Ten vznikl v roce 2005.

První video na něj nahrál uživatel jawed. Mladík stál v zoo v San Diegu v USA a v osmnácti sekundách popsal slony, kteří stáli za ním. Nejvíce ho zaujaly jejich dlouhé choboty. Video najdete tady: https://www.youtube.com/watch?v=jNQXAC9IVRw

2006
„just setting up my twttr“ stálo v úplně prvním tweetu na světě. Napsal ho jeden ze zakladatelů této sítě Jack Dorsey v březnu 2006. Jakou novinku Twitter přinesl? Svou myšlenku jste museli vměstnat do 140 znaků. 

Jackovi jich poprvé stačilo jen 24. Těch pár písmen nakonec dokázal i pěkně zpeněžit. Svůj první tweet letos na jaře prodal za 65 milionů korun. Výtěžek věnoval charitě.

Na internetu je v Česku už každý druhý. Ale je to bezpečné?
2007

Byli jste už v roce 2007 online? Jestli ne, tak věřte, že váš soused pravděpodobně ano. V Česku totiž měly připojení k internetu už čtyři miliony lidí. Rychlost pevného připojení se pohybovala v jednotkách Mb/s.

2008
Dneska už všichni víme, jak je bezpečnost na internetu důležitá. Ale v roce 2008 to zdaleka ještě nebylo samozřejmostí. V Česku odstartoval provoz zabezpečovací technologie DNSSEC v doménách .cz. Teprve jako v páté zemi na světě. 

Jak ve stručnosti DNSSEC funguje? Kdykoliv chcete na internetu navštívit nějakou stránku, váš počítač se nejdříve zeptá takzvaného DNS serveru. Bez ochrany může být webová adresa přeložena na podvrženou IP adresu. A vy se, aniž byste mohli něco postřehnout, dostanete na falešnou stránku. 

Detailnější informace se dozvíte tady: https://www.dnssec.cz/

Internet v mobilu? Zatím jen pomalu. Zato gaming už je na vzestupu
2009

Je dost možné, že se na tento článek díváte na mobilu, kde vám na obrazovce v rohu svítí LTE nebo 5G. Internet tak může běžet skoro jako po drátkách. V roce 2009 byste tak nadšení nebyli. Průměrná rychlost mobilního internetu totiž byla pouhých 128 kb/s.

2010
Hrát online hry přímo v prohlížeči? V roce 2010 takhle volný čas trávilo hodně z nás. Server Superhry.cz navštěvovalo kolem půl milionu unikátních návštěvníků za měsíc. K internetu byla v Česku připojena už více než polovina domácností. Superhry tak hrál asi každý desátý Čech. 

S optikou to tehdy lidem svištělo průměrně 20 Mb/s. Dneska to je v síti CETINu 1 Gb/s.

2011
V roce 2011 nám došel internet. Dobře, ne tak úplně, ale vyčerpali jsme protokol IPv4. IP adresa je unikátní číslo, které má každé zařízení komunikující přes internetový protokol. IPv4 vznikl už v roce 1984 a bylo vytvořený s omezeným počtem adres. Číslo cca čtyři miliardy IP adres tehdy vypadalo jako nedosažitelné. 

Ale jak víte, internet se vyvíjet nepřestal. Vznikl totiž protokol IPv6 a my můžeme vesele dál připojovat další a další zařízení. 

2012
V roce 2012 bylo v Česku poprvé komerčně spuštěné LTE. Přineslo dosud nevídanou rychlost až 60 Mb/s. Moc lidí si ho ale na úplném začátku neužilo. Pokrytá byla jen obec Jesenice u Prahy. LTE fungovalo také zhruba v polovině obchodního centra Chodov v Praze.

Hackeři na scéně
2013

Hackeři na scéně. Tak můžeme přiblížit atmosféru roku 2013 nejen na českém internetu. 

Cílem byla třeba americká společnost Yahoo. Tehdy šlo o jeden z největších útoků. Zasáhl tři miliardy účtů. 

Hackeři nezaháleli ani v útocích na Česko. Nefungovalo internetové bankovnictví u skoro všech velkých bank. Úplné výpadky hlásily zpravodajské weby nebo stránky mobilních operátorů. 

Národní bezpečnostní úřad začal připravovat zákon o kybernetické bezpečnosti. Vydaný byl o rok později.

2014
V roce 2014 se doma k internetu připojovalo už 97 % Čechů. Na mobilu to bylo 40 %. A jak dlouho jsme byli online? V průměru dvacet hodin týdně. 

Zrychlujeme Česko – vznikl CETIN 
2015

V roce 2015 se k internetu připojil uživatel s pomyslným číslem tři miliardy. V Česku vznikl CETIN (to jsme my!). Oddělili jsme se od O2 a hned se pustili do vymýšlení zlepšováků. 
Ještě během roku vznikl náš projekt Zrychlujeme Česko. Na tomto webu stačí zadat adresu a hned vidíte, jakou rychlost máte u vás doma. Tak se podívejte: www.zrychlujemecesko.cz

2016
V roce 2016 se poprvé k internetu připojilo více lidí přes mobilní zařízení než ze stolních počítačů. 

E-shopy vládnou. Nebo je to spíš TikTok?
2017

Rok 2017 patřil na českém internetu e-shopům. Jejich počet se vyšplhal přes čtyřicet tisíc a obrat poprvé překonal hodnotu 100 miliard korun. 

Česko bylo už tehdy e-shopová velmoc. Více než 43 % zboží (kromě jídla) se prodávalo online – nejvíce v celé EU. Průměr byl jen 24 %.

2018
V roce 2018 začala strmě růst popularita TikToku. Jde o jednu z nejnovějších sociálních sítí, kam uživatelé nahrávají krátká videa. Původně jen patnáctisekundové, dneska mají až deset minut. 

Aplikaci vývojáři poprvé spustili v Číně v roce 2016. Až po spojení s jinou sítí – Musical.ly v roce 2018 – začal být TikTok dostupný i v jiných částech světa. Už v říjnu 2020 si aplikaci stáhly více než dvě miliardy lidí po celém světě. Na druhou stranu se množí ohlasy, že jde o bezpečnostní hrozbu.

Terminátor na scéně
2019

V roce 2019 jsme internetu ve velkém svěřili i své peníze. Internetové bankovnictví u nás využívalo 63 % lidí starších šestnácti let. Oproti roku 2010 to byl trojnásobek. A ve stejném roce do Česka přišlo i Apple Pay – tedy například platby pomocí mobilu.

2020
V roce 2020 přišel do Česka Terminátor. Nešlo o další pokračování kultovního filmu, ale o zařízení od CETINu. I díky němu se podařilo využít dvou párů metalického vedení – takzvaného bondingu. Stačí jedna návštěva technika a zdvojnásobíme u vás doma rychlost internetu. 

2021
Pracovat z domu si loni vyzkoušela snad většina z nás. A všichni víme, že s rychlejším internetem je práce hnedka veselejší. Proto jsme se v CETINu do zrychlování Česka obuli naplno. Průměrná rychlost loni vzrostla na 177 Mb/s a více než dvěma milionům domácností to sviští až 250 Mb/s.