Press releases

Jak jsme zrychlovali Česko v roce 2018

Jak jsme zrychlovali Česko v roce 2018

V loňském roce jsme dále Zrychlovali Česko. Pokračovali jsme ve výstavbě uličních rozvaděčů DSLAMů a umožnili tak více domácnostem připojit se ke Stabilnímu rychlému internetu. Zvýšili jsme průměrnou rychlost připojení ve fixní i v mobilní síti.

Rozsáhlé investice do infrastruktury i způsob informování o zrychlených lokalitách ocenila odborná veřejnost v prestižní ceně českého internetu Křišťálová lupa a nominovala projekt Zrychlujeme Česko v kategorii Projekt roku 2018.

 

Rok 2018 ve znamení rychlejšího internetu

Rok 2018 byl z hlediska zrychlování internetu úspěšný. Z celkového počtu 4,3 milionu domácností v ČR se k pevné optické síti CETIN může připojit 3,8 milionu domácností. Jen za rok 2018 se zrychlilo připojení k internetu u 1,745 milionu domácností. Rychlost 100 Mbit/s mohlo ke konci roku využít více než 1,633 milionu domácností v pevné síti CETIN, 341 184 domácností pak mohlo surfovat rychlostí 250 Mbit/s. Na optických přípojkách je dostupné připojení s rychlostí 1 Gb/s.

V roce 2015 CETIN oznámil plán investovat 22 mld. v průběhu sedmi let, částku pak v roce 2018 zvýšil na 27 mld. Zrychlování internetu je umožněno díky budování tzv. předsunutých DSLAMů, uličních rozvaděčů, které umí obce či části měst připojit vysokorychlostní optikou na rychlou infrastrukturu CETIN. Za rok 2018 bylo těchto DSLAMů postaveno 1 469, celkově jich v síti CETIN je již 4 875. Průměrná dostupná rychlost připojení k internetu se díky tomu v průběhu roku 2018 v síti CETIN zvýšila z 52 Mbit/s na 67 Mbit/s, tedy o celých 25 %.

Kvalitní připojení je důležité nejen pro běžné uživatele, ale stále ve větší míře ocení Stabilní rychlý internet hráči online her a konzumenti multimediálního obsahu. I v roce 2018 podpořil CETIN hráče na Mistrovství České republiky v PC hrách v Brně, kde pro ně zajistil Stabilní rychlý internet. Poptávka po rychlejším připojení souvisí i se zájmem zákazníků o nový obsah, zejména pak IPTV či o streamované video. Proto CETIN pracuje na zkvalitnění a zrychlení sítě tak, aby obchodní partneři měli možnost využívat stále lepších služeb a nabízet je dále svým zákazníkům. V současnosti má CETIN smluvní vztah založený na velkoobchodní nabídce MMO (Mass Market Offer) se 17 poskytovateli internetového připojení. Na webu www.zrychlujemecesko.cz si každý může ověřit, jakou rychlostí se může k pevné síti připojit, a zda se může v horizontu příštích sedmi měsíců těšit na vyšší rychlost.

CETIN vlastní a provozuje také přístupovou mobilní síť, která čítá více než 6 757 základnových stanic, z toho 113 bylo vybudováno v uplynulém roce. Více než 6 000 těchto stanic je osazeno technologií LTE a zajišťuje pokrytí LTE pro 98 % obyvatelstva.

Rychlost, jakou CETIN roste a rozšiřuje své služby, je dobře vidět také na množství spotřebovaného materiálu nezbytného k výstavbě a údržbě sítí. Pevná síť se nyní skládá z 43 935 km optických kabelů s 1 727 986 km optických vláken. 

V roce 2019 plánuje CETIN i nadále pokračovat ve výstavbě Stabilního rychlého internetu a zrychlování Česka. V pevné síti brzy přibude 5 000. předsunutý DSLAM a paralelně bude probíhat budování optických přípojek až do domu (FTTH).

Kontakt:

Tereza Gáliková
Česká telekomunikační infrastruktura a. s.
E-mail: tereza.galikova@cetin.cz

O společnosti Česká telekomunikační infrastruktura

Česká telekomunikační infrastruktura a.s. (zkráceně CETIN) spravuje a provozuje největší datovou a komunikační síť pokrývající celé území České republiky. Zajišťuje také mezinárodní služby, a to jak pro domácí, tak i pro zahraniční poskytovatele služeb. Své služby nabízí především různým telekomunikačním operátorům, kteří s jejich pomocí zajišťují služby pro koncové zákazníky.

CETIN je součástí skupiny PPF

Skupina PPF investuje do řady odvětví od bankovnictví a finančních služeb, přes telekomunikace, biotechnologie, pojišťovnictví, nemovitosti, maloobchodní služby až po zemědělství. PPF působí v Evropě, Rusku, Asii a USA.