CETIN podcast je na světě!

CETIN podcast je na světě!

Zajímají vás telekomunikace? Tak si určitě poslechněte nový CETIN podcast. V prvním díle jsme mluvili s expertem NMC Radkem Myškou, kterého tento svět baví a živí už dvacet let. 

V oboru pracuje od únoru 2001. „Jsem už takový telekomunikační dinosaurus,“ směje se Radek Myška. „Je to dynamický obor a zažil jsem v něm opravdu hodně věcí. Stáli jsme v roce 2004 u startu ADSL v České republice, spustili jsme IPTV a prošli vývojem mobilních sítí až do 5G,“ shrnuje některé milníky. 
 
Radek Myška momentálně pracuje jako manažer NMC (network management center). Jde o centrum nepřetržitého dohledu nad všemi sítěmi, které CETIN provozuje. V podcastu se dozvíte více o fungování centra i naší reakci na lockdown. Rychle jsme se adaptovali na prázdné kanceláře a začali síly směřovat na home office. 
 
Řeč došla i na výpadky. Zajímavá byla debata hlavně o tzv. MIRu neboli major incident reportu. „Je to výpadek s největším dopadem na zákazníky pro až desetitisíce služeb. Nejčastěji ho zapříčiní bouřky. Naposledy MIR nastal v červnu, kdy se prohnala silná bouře jižní Moravou. Navíc to bylo pár dnů po devastujícím tornádu,“ popisuje Myška. Dalším důvodem bývají třeba překopnuté kabely při různých stavbách a rekonstrukcích. 

Zase mi nejede internet, co s tím je?

Ale zmíněný MIR rozhodně nenastává často, takže pokud vám doma nejede internet, důvod hledejte jinde. „Většinou je chyba někde u zákazníka – špatná kabeláž, výpadky napájení nebo problém s koncovým zařízením. Jako první řešení je nejlepší vypojit router ze zásuvky a nechat ho odpočinout. Když to nepomůže, kontaktujte poskytovatele internetu.“ radí Myška.
 
Na závěr jsme se dostali také k otázkám bezpečnosti a budoucnosti internetu. Optika je totiž teprve na začátku svých možností. Kapacitu má i na rychlosti v řádu Tb/s. Hlavní témata do dalších let vidí Radek Myška kromě zábavy hlavně v dopravě a medicíně. Třeba taková plně autonomní auta a operace na dálku nemusí být už za chvíli jenom sci-fi.
 
Práce pro všechny
Připadá vám práce v NMC zajímavá? Pak nám určitě zkuste napsat na HR@cetin.cz. „Zaučíme téměř kohokoliv, důležité je mít zájem a chuť. Výhodou je střední elektrotechnická škola, ale není to podmínkou. Velkou šanci v CETINu mají i absolventi,“ zve do firmy Myška.
 
V CETINu nabízíme i různé stáže. Více informací najdete zde: https://skupinappf.jobs.cz/cetin/. Tak se podívejte“ Čekají nás teď velké věci – budování milionu optických přípojek až do domu i výstavba 5G sítě. 
 
Podcast můžete poslouchat na na vašich oblíbených podcastových platformách: https://bit.ly/CETIN_podcast