Podívejte se do brašny našeho technika

Podívejte se do brašny našeho technika

Technik v CETINu má práci různorodou, a bohatá je proto i škála nástrojů, které používá. Podívejte se s námi na to, co všechno nosí ve své pomyslné brašně.

Chcete se dozvědět více o práci našeho technika Miroslava Valdeckého, který nám svou brašnu ukázal? Přečtěte si i tento rozhovor: https://bit.ly/3io07Ei

 

Měřák xDSL linek

Bez tohoto měřicího přístroj VIAVI by byli naši technici jako taxikáři bez auta. Je to pro ně největší pomocník při práci na přístupové síti. Kolegové s ním měří DSL linky včetně bondingu. Použít ho můžou i ve vnitřní síti LAN včetně Wi-Fi. Zjistí, jaká je rychlost, útlum nebo chybovost. 


 

 

Měřič kvality dvoudrátového vedení

Tímto nástrojem měří technici kvalitu dvoudrátového metalického vedení (DSL, ADSL, VDSL). V šikovných rukách je to výborný pomocník. Zjistíte s ním třeba délku vedení, jaké jsou svody a tak dále.

 

 

Testovací přístroj na ISDN linky

Vypadá to jako telefon, ale telefon to není (i když mobil samozřejmě technici také používají). Jde o přístroj na testování ISDN linek – to jsou takové pomalejší DSL. Někde se tyto linky však stále objevují, a proto si pořád v brašně našich techniků tento „telefon“ místo najde.

 

 

Svářečka optických vláken

V optice vidíme budoucnost, proto v brašně techniků nemůže chybět tahle svářečka optických vláken. Kolegové díky ní můžou spojit vlákna k sobě a pomáhá nám také s naším dlouhodobým cílem – postavit v Česku milion optických přípojek.



 

Měřič úrovně výkonu (signálu)

Optické přípojky nestačí jen postavit. Technici musejí dohlížet i na to, aby správně fungovaly. K tomu slouží také tento měřič úrovně výkonu. Zjistí tím, jestli nedochází k útlumu, a k vám domů tak může proudit internet plnou rychlostí až 1 Gb/s. Útlum na optice vzniká například kvůli špatnému svaru vláken. Když kolegové naměří zvýšené hodnoty, hned se pustí do práce a linku opraví.

 

Laserová baterka

Touhle „baterkou“ si sice nezasvítíte, zato dopískne na vzdálenost až 10 kilometrů. Jde o soupravu vysílače a přijímače zvukové sondy. Technici díky ní mohou testovat průchodnost metalického vedení. V praxi slouží k dohledání konkrétního vedení převážně při zřizování nové služby u zákazníka.

 

 

Vysílač laserového paprsku

Tenhle nástroj používají technici na optických přípojkách. S jeho pomocí vizuálně testují propustnost přípojky.

 

Klešťový multimetr

Taková podkova v brašně našeho technika – to je klešťový multimetr. Používají ho jen minimálně. Většinou při vyhledávání svodových proudů na hlavních rozvodech. Přesto je dobré ho mít u sebe. Jen tak „pro sichr“.

 

Pohotovostní kufřík

Při speciálních výjezdech technici vytáhnou i pohotovostní kufřík. Skládá se z testeru, ochranných gumových galošů a rukavic. Kolegové ho potřebují při zjišťování přítomnosti takzvaných svodových proudů na hlavních rozvodech. V takových případech hrozí poškození naší technologie, a proto musíme vše rychle opravit. Technici pomocí testeru zjistí, z jakého kabelu proud přichází a pak ho zaizolují. Musí se však chránit proti přepětí. Proto mají v kufříku i rukavice a galoše.

 

Bavil vás článek a chcete se taky stát členem CETIN týmu? Podívejte se, jaké volné pozice nyní nabízíme: https://bit.ly/3D3BuGl