Je radost vidět, že technici moji pomoc a rady oceňují

Je radost vidět, že technici moji pomoc a rady oceňují

Michal Baumruk pracuje v CETINu jako kvalitář a kouč techniků. Náplní jeho práce je tak zlepšovat komunikační i odborné dovednosti techniků. V rozhovoru se dočtete o tom, kterými pozicemi si v CETINu prošel, jak práce kvalitáře vůbec vypadá nebo zjistíte, ve kterém rádiu Michal pracuje.

Co jste vystudoval?
V roce 2006 jsem odmaturoval na Střední průmyslové škole elektrotechniky a spojů v Ústí nad Labem. Paradoxně jsem si v té době vybral obor Logistické a finanční služby, protože jsem si říkal, že finanční svět bude lukrativní. Nakonec jsem ale skončil u telekomunikací.

Jak se to stalo?
Ještě při škole jsem začal chodit na brigádu do Českého Telecomu do call centra. Vyřizoval jsem telefonáty zákazníků k vyúčtování pevných služeb, poskytoval jim různé informace a radil jim. Moc rád na tu dobu vzpomínám, dalo mi to do života hodně. Po škole jsem v call centru zůstal, jen přešel na plný úvazek. Jak říkám „na sluchátku“ jsem nakonec pracoval šest let. Prošel jsem si různými pozicemi jako trenér, senior expert, zástupce vedoucího call centra až po procesního specialistu. Dohromady jsem v Českém Telecomu a jeho nástupci O2 strávil šestnáct let života.

Jak jste se dostal k práci v CETINu?
Do CETINu mě v roce 2020 přivedla náhoda. Bývalá kolegyně mě doporučila manažerce servisního centra a tím začala skvělá spolupráce.

Víme, že jste si toho v CETINu vyzkoušel už hodně. Na jakých pozicích jste pracoval?
V CETINu jsem se nejprve zabýval procesy servisního centra a později produktovým a projektovým managementem. Dělal jsem podporu největšímu masovému produktu, který CETIN nabízí, tzv. MMO – Mass Market Offer. Fungoval jsem jako podpora pro prodej – udržoval jsem stávající produkty, rozvíjel nové a reportoval managementu. Vedení různých projektů souviselo také se vzděláváním techniků. Šlo o velmi různorodou práci, která mě bavila, ale zároveň to byla i skutečná fuška. Věnoval jsem se opravdu hodně věcem.

Co bylo nejtěžší?
Nejvíce práce mi dalo zorientovat se v tom, co dělají ruce naší společnosti, tedy technici. Čím více jsem ale do problematiky viděl, tím více mě zajímala a bavila.

Jaká je vaše současná role?
V roce 2022 jsem přijal novou výzvu a přihlásil se do výběrového řízení na pozici kouče a kvalitáře techniků. Šlo o naprosto unikátní pozici, která do té doby v CETINu neexistovala. Místo jsem nakonec získal.

Co je náplní vaší práce?
Především mentoring komunikačních a odborných dovedností techniků, kteří se specializují na instalaci optických přípojek.

Co si pod tím můžeme představit?
Podporu techniků v terénu. S kolegou máme rozdělenou republiku a průběžně za techniky jezdíme, dohromady jich CETIN má 600. Vždy se domluvíme s team leaderem v daném regionu, abychom se dohodli, s kým do terénu vyjedeme. S každým technikem strávím celý den, abych měl dost času navnímat, s čím potřebuje pomoct a kde mu můžu poradit. Zároveň v terénu zjišťuji, jaké jsou nejlepší a osvědčené postupy jejich práce. Navíc zblízka vidím, kolik toho musí za předem daný čas zvládnout. Za to, jak to zvládají, mají opravdu můj respekt. Následně technikům osobně předávám zpětnou vazbu a případně plánuji a koordinuji individuální školení.

Mohl byste víc přiblížit, co je podle vás na práci techniků nejsložitější?
Technik v terénu je sám, v zimě mrzne, v létě je mu vedro, do toho musí zvládat práci na čas, být vždy čistý, usměvavý a když narazí na nestandardní situaci nebo řeší zapeklitý svízel na síti, musí se umět rychle rozhodovat a poradit si. Jeho celá kancelář je auto, spousta nářadí, sofistikovaných nástrojů jako svářečka optických vláken a mobilní telefon.

Jak od vás zpětnou vazbu berou? Přece jenom jste přímo jejich práci nikdy nedělal.
Zpětnou vazbu je potřeba předávat šetrně a klást důraz na její primární záměr, kterým je rozvoj techniků. Pak to berou pozitivně a naši pomoc si chválí také u svých team leaderů, za což jsem velmi rád.
Zároveň také vedu prezenční i online školení. Jejich cílem je zajistit, aby práce techniků byla efektivnější a kvalitnější.

Co pro vás byla nakonec v nové pozici největší výzva?
Pořádně se ponořit do té odborné části. Musel jsem získat praktické zkušenosti s prací s optickým vláknem. Vyzkoušel jsem si, jaké to je svařit optické vlákno, tedy něco tak miniaturního jako je lidský vlas, i další věci, které technici denně dělají. Bylo zkrátka nutné pochopit optickou síť jako celek, a to včetně dokumentace nebo systémů a všech procesů. Bez toho bych kolegům v terénu nemohl být tou správnou podporou a mentorem. Nemohl bych ani přinášet nápady na inovace a správně zpracovávat jejich podněty. Právě sbírání podkladů je přitom také důležitá část mé práce. Z jejich připomínek totiž často vznikají nápady na videa – manuály, postupy –, které mají kolegům usnadnit život.

Můžete nám o těch videích říct více?
Videa byla jedním z prvních úkolů, které jsem po nástupu na pozici dostal. Ačkoliv jsem měl do té doby se střihem videa víceméně laické zkušenosti, i tak se mi podařilo vytvořit videa, která získala velmi pozitivní zpětnou vazbu. Od té doby jsem takových videí vytvořil už osmnáct a jejich počet nadále poroste. Moc mě to baví a hlavně mě těší, že si je technici pouštějí a skutečně jim v praxi pomáhají.

Jak vypadá váš běžný pracovní týden?
Je to tak padesát na padesát práce v terénu a kanceláři. Některé dny jsem na výjezdech s našimi techniky, zbytek času pracuji v kanceláři a zpracovávám náměty z terénu a další úkoly od nadřízených.

Měl jste někdy práci snů?
Vždy jsem měl dva sny. Jeden si už ale můžu pomyslně odškrtnout jako splněný. Chtěl jsem být moderátor v rádiu a aktuálně už šestým rokem moderuji o víkendech a volných chvílích na severočeském Hitrádiu North Music. Druhým snem je vyzkoušet si řídit trolejbus a vlak. Doufám, že mi to jednou vyjde. Ovšem i moje současná práce je bez nadsázky práce snů. :-)

Zkušenosti s moderováním jste využil i pro CETIN, že?
Ano, když se o tom dozvěděli moji nadřízení, říkali, že je škoda toho nevyužít. Proto jsem namluvil úvodní pozdrav na infolince CETINu a dodal hlas některým marketingovým videím. Dokonce jsem moderoval i některé akce. Šlo o vánoční galavečer v pražském Foru Karlín v roce 2022 nebo o osmé narozeniny CETINu v pražské Chuchli v létě 2023. Proti moderování v rádiu to byl velký rozdíl a rozhodně výstup z komfortní zóny, ale nakonec jsem si to náramně užil.

Co vás na vaší práci baví nejvíce?
Jsem rád, že po osmnácti letech čistě kancelářské práce trávím hodně času na cestách a v terénu. Je to příjemná změna, která mě moc baví. Mohu se zde realizovat, mám kolem sebe spoustu skvělých kolegů a perfektního šéfa Pavla Horáka. Není, co více si přát. (Rozhovor s Pavlem Horákem si můžete přečíst zde: www.cetin.cz/-/lide-v-cetinu-jsou-srdcari-kteri-svoji-praci-miluji)

Co vás naopak baví nejméně?
Čas od času se objeví úkol, který mi úplně nevoní. Kdo to ale v práci nikdy nezažil? V takových chvílích se snažím řídit radou ze školení o time managementu: „nejprve je potřeba naporcovat tu největší žábu a až pak se vrhnout na drobnější úkoly“. Nikdy ne naopak, protože den uteče a člověk zjistí, že velká žába pořád leží nenaporcovaná a druhý den se začíná v podstatě od nuly.

Co děláte ve svém volném čase?
Jak už jsem zmínil, jeden z mých koníčků je moderování v rádiu. Rád také trávím čas v přírodě a objevuji krásy České republiky. Jsem severočeský patriot, nejraději mám Krušné hory a České středohoří. Když tato místa někomu doporučím a oni tam vyjedou, vždycky si to tam chválí. Kromě toho jsem také trochu šotouš. Mám rád veřejnou dopravu, vlaky a vše kolem toho. Když je příležitost se v Praze nebo Liberci projet historickou tramvají, případně vyměnit auto za vlak na výlet za vinobraním, mám o plánech jasno.

Co byste přál CETINu na příštích pět až deset let?
Spoustu nových optických instalací, stabilního připojení a především spokojených zákazníků, kteří ocení práci našich techniků. Samozřejmě také spokojené zaměstnance, protože ti jsou srdcem společnosti. Kde vidíte budoucnost internetu v příštích deseti letech? Jednoznačně v AI, tedy v umělé inteligenci. Trochu se ale obávám, abychom pak brzy nezakrněli ve věcech, nad kterými ještě dnes musíme přemýšlet nebo vyvíjet nějaké úsilí. Sám jsem si však už AI vyzkoušel, jak ze zábavy, tak i pro práci. Je to dobrý pomocník, ale zlý pán.