Press releases

Hotovo!!! CETIN zmodernizoval mobilní síť v Moravskoslezském kraji, 5G je dostupné pro 94% obyvatel

Hotovo!!! CETIN zmodernizoval mobilní síť v Moravskoslezském kraji, 5G je dostupné pro 94 % obyvatel

Praha, 2. 4. 2024 – CETIN pokračuje v modernizaci mobilních sítí pro svoje partnery, společnosti O2 a T-Mobile. Na severní Moravě jsou práce téměř hotovy, pokračuje se na jižní Moravě a v okresu Jeseník. Mezi Ostravou a Čenstochovou vznikne 5G koridor, který bude moci být využíván pro Connected Automated Mobility (CAM).

CETIN v letošním roce pokračuje v několikaletém projektu modernizace mobilní sítě a ke konci prvního čtvrtletí roku 2024 se dostal již na 3476 základnových stanic s nasazenou technologií 5G. Spolu s partnery z O2 jsme na akci v Dolní oblasti Vítkovice, konkrétně v nejvyšším patře Bolt Tower, představili novinářům aktuální situaci, zejména v Moravskoslezském kraji, protože právě v tomto regionu máme už prakticky fajront.

Z celkového počtu 693 stanic je modernizovaných již 622 a zbývající zvládneme do konce letních prázdnin. Z technologického hlediska jde o nejpodstatnější modernizaci v historii mobilních sítí u nás. Výjimečná je v mnoha ohledech: od původních dodavatelů přechází CETIN na řešení od firmy Ericsson. Nové vysílače jsou mnohem kompaktnější a mají „vše v jednom“ – není tedy již samostatné zařízení pro 2G, 4G a 5G. To vede mimo jiné také k úspoře energií, nové lokality jsou tedy levnější na provoz a šetrnější k životnímu prostředí. A nepotřebujeme kabelové propoje o desítkách metrů, protože vše je přímo součástí antény, což má zásadní přínos pro menší útlum. Celá řada nastavení je dnes již softwarových, postupně tak je možné na dálku měnit poměr spektra, které je vyhrazené například pro 4G a pro 5G (což se již nyní postupně zvyšuje právě ve prospěch 5G s tím, jak přibývá zařízení, které jej podporují).

5G síť přináší nejen vyšší rychlosti (na místě jsme v předvečer konání naměřili 1111 Mb/s download a 104 Mb/s upload) , ale také nižší latenci a možnost odbavit výrazně větší množství zařízení. Jak moc? 10x větší rychlosti, 10x nižší latence a 100x více připojených zařízení. To je ještě posílené nasazením technologie Massive MIMO; ta se používá zejména v případě, že v dané lokalitě předpokládáme vysokou koncentraci lidí. Jedním z míst, kde je nainstalovaná, je právě vysílač umístěný na ostravském Velkém světu techniky, mimo jiné také kvůli konání festivalu Colours of Ostrava. Právě sem se novináři podívali spolu s Vladimírem Filipem, ředitelem rozvoje sítí CETIN a Liborem Pezinkem, manažerem rozvoje mobilní sítě z O2, kteří také vysvětlovali detaily probíhající modernizace. “Budujeme 5G síť, která bude naprostou špičkou v evropském, ale i světovém měřítku,” netajil se ambicemi Libor Pezinek.

Že nejde jen o „pouhé“ zrychlování, ukazuje i nedávno oznámený projekt, na kterém CETIN spolupracuje s polským protějškem, infrastrukturní firmou Cellnex Poland. V rámci projektu BALTCOR5G spolufinancovaného z programu EU CEF Digital (s celkovým rozpočtem 4,1 milionu Eur) se připravuje pokrytí 125 km úseku dálnice D1/A1 v pohraniční oblasti mezi Ostravou a Čenstochovou. To umožní nasazení nových technologií, včetně digitalizace silniční infrastruktury. Kromě „běžného“ 5G signálu se plánuje nasazení MEC (Multi-Access Edge Computing) vrstvy, která umožní lokální zpracování dat od uživatelů (z mobilních zařízení i vozidel) s minimální latencí. Díky tomu bude možné realizovat inovativní řešení jako je např. Connected Automated Mobility (CAM). “Připravujeme neutrální infrastrukturu, která bude otevřená pro mobilní operátory, ale i další subjekty, například správce silnic - a to mezinárodně. Tento úsek se tak může stát pilotním pro testování provozu autonomních vozidel u nás i v Polsku,” komentoval plány Vladimír Filip.

Ale zatímco realizace těchto ambiciózních plánů nás čeká v následujících letech (2024-26), další pokračování v modernizaci mobilní sítě je již v plném běhu. Na jaře a v létě se soustředíme zejména na oblast Brna a okolí, okresy Svitavy a Žďár na Sázavou a v létě přibude také okres Jeseník. Celkově tak přibude dalších více než 450 lokalit a naprostá většina sítě bude modernizována do konce roku 2024.

A na závěr trochu statistik:

  • Celková hmotnost technologického materiálu, konstrukcí a antén, které bylo třeba vynést na základnové stanice, činila 266 tun.
  • Práce na každé základnové stanici trvaly v průměru 65 hodin. Na lokalitu se jede většinou 4x, a to ve tříčlenném týmu. Většinu času je ovšem vysílač v plném provozu, odstávka trvá obvykle jen několik hodin, během nichž jsou si provoz schopny převzít okolní vysílače.
  • Technici na severní Moravě v souhrnu vynesli technologii do výšky přes 64 km. Průměrný nosič antén má výšku 7 metrů. Nejvyšší stožár je na Pradědu (1491 m n. m.), kde jsou umístěny antény ve výšce 77 metrů.
  • Technici použili přes 17 700 ks spojovacích koaxiálních kabelů, přes 93 000 ks kabelových příchytek a 7 000 ks propojovacích optických kabelů. To vše v hodnotě více než 43 milionů korun.
  • Na výstavbě se podílelo 13 zhotovitelských firem. Jde o 115 osob v terénu a 60 osob v ostatních činnostech (projekce, statika, logistika, řízení prací apod.)

Zajímá vás víc o výstavbě 5G sítě? Poslechněte si náš CETIN podcast o 5G výstavbě!
A prohlédněte si video z dronu z Ostravy.

 

Kontakt:
Adam Zbiejczuk
Tel.: +420 736 779 920
Email: adam.zbiejczuk@cetin.cz