Zvládat stres mi pomáhá čas s rodinou, běh i thajský box, říká ředitelka obchodu - služeb pro masový trh CETINu Katarína Vániková - cetin.cz
Zvládat stres mi pomáhá čas s rodinou, běh i thajský box, říká ředitelka obchodu - služeb pro masový trh CETINu Katarína Vániková
Zvládat stres mi pomáhá čas s rodinou, běh i thajský box, říká ředitelka obchodu - služeb pro masový trh CETINu Katarína Vániková
Ve světě telekomunikací se Katarína Vániková pohybuje už přes deset let. Má za sebou pestrou kariéru, od síťového controllingu přes finance až na ředitelskou pozici. Zajímá vás, v čem vidí budoucnost internetu a jak se vyrovnává se stresem? Přečtěte si rozhovor až do konce.
Jak jste se dostala k práci v telekomunikacích?
V roce 2011 jsem hledala práci v Praze a objevila inzerát na pozici senior specialisty projektů v divizi sítí, tehdy ještě v Telefónice. O telekomunikacích jsem věděla jenom to, co běžný laický uživatel. Pohovor se mnou vedl Filip Cába, kterého zajímalo, jestli jsou pro mě důležitá jen čísla, nebo i to, co je za nimi. A jestli se nebojím ponořit do světa IT a telekomunikací. Zjistila jsem, že se nejen že nebojím, ale dokonce těším.
Co pro vás pozice v divizi sítí znamenala?
Musela jsem se rychle zorientovat ve světě telekomunikací a investic do pevných i mobilních sítí. Učila jsem se terminologii, z čeho se sítě skládají a jak zhruba pracují. Nikdo neočekával, že se ze mě stane za tři měsíce odborník. Ale musela jsem mít přehled, abych mohla připravovat analýzy a být platným partnerem v diskuzích.
Pamatujete si na nějaké vaše první projekty?
Jeden z větších byla výměna starých digitálních telefonních ústředen, takzvaná PSTN technologie. Byla to pro mě v té době velká výzva. Prezentaci jsem ale zvládla, a i když se projekt odložil, nakonec jsme ho opravdu spustili. Pro mě bohužel ne v úplně ideální chvíli – smlouvu jsme dopracovávali v době, kdy se mi narodila dcera. Některé úpravy jsem tak řešila v porodnici v Motole, zatímco jsem ji houpala.
Jaký byl váš další rozvoj a cesta až do CETINu?
S tím, jak se změnil vlastník firmy, jsem se dostala do divize financí. Měla jsem na starosti investice. Se vznikem CETINu se moje zaměření ještě rozšířilo. Do péče jsem dostala nejen investice, ale i operativní náklady a mobilní výnosy.
Na začátku roku 2019 jsme začali připravovat program FTTH a já dostala příležitost ho vést. Svým založením jsem sice finančák, ale možnost ještě užší spolupráce s kolegy z technických divizí mi rozšířila rozhled. Denně jsme řešili všechny možné problémy a komplikace, které mohou vzniknout, když potřebujete položit kabel do země.
A protože mám ráda výzvy, když přišla šance zamířit do oddělení obchodu, neváhala jsem. Zatím tu jsem víc než rok, a rozhodně nelituji.
Na jakou jste chodila univerzitu?
Vystudovala jsem Univerzitu Mateja Bela v Banskej Bystrici. Studovala jsem finance, bankovnictví a investování, poslední dva roky se specializací na využití informačních technologií ve financích. Kromě univerzity jsem studovala také u ACCA, mezinárodní asociace certifikovaných účetních.
Nyní jste ředitelka obchodu – služeb pro masový trh. Je to manažerská pozice. Jaký tým řídíte?
Můj tým se skládá z produktového managementu, marketingu a managementu zákaznické zkušenosti. K tomu patří back office a malé call centrum. Na starost máme také analýzy chování trhu a obchodní analýzy.
Navíc pode mě spadají ještě byznys koordinátoři. Jak ráda říkám, jsou to taková naše tykadla – kontakty v regionech, kde spolupracují s kolegy z výstavby nebo provozu. Zjišťují situaci na lokálním trhu, jaká je v oblasti konkurence a zda tam na nás čeká nějaká příležitost. Také se orientují na lokální marketing a na podporu zrychlených lokalit nebo míst nově pokrytých optikou.
Jak tedy vypadá váš běžný pracovní den?
Úplně standardní pracovní den nemám, pokaždé to může být úplně jiné. Někdy musím vypracovat detailní analýzu a hodiny trávím hlavně s tabulkami a prezentacemi. Jindy mám čas vyhrazený na zákazníka. V tomto roce, kdy jsme pracovali na projektu prodeje podílu v CETIN Group, byla moje práce ještě náročnější a pestřejší než obvykle.
Jedno je u mojí práce jisté. Jde o manažerskou pozici, takže ať dělám cokoliv, znamená to vždycky opravdu hodně schůzek, e-mailů a telefonátů.
Jaká byla vaše vysněná práce?
O práci jsem přemýšlela už při výběru vysoké školy. Kromě financí jsem se hlásila také na informatiku, kam mě i přijali. Nakonec jsem si ale řekla, že finance mi budou vyhovovat více. A s rozhodnutím jsem stále spokojená. Finance mě dovedly do telekomunikací, kde se pořád něco děje. Za tu dobu jsem už měla šanci být u mnoha zajímavých změn. Řešili jsme rozvoj 3G, výstavbu 4G a teď už stavíme 5G. U pevné sítě to byl zase projekt výstavby rDSLAMů, nyní před sebou máme velké investice do FTTH, tedy projektu optiky až do bytů.
Takže jste o žádné jiné práci ani nepřemýšlela?
Když jsem unavená, občas si říkám, že bych se ráda naučila péct. Myslím takové ty nádherné malé zákusky, co se na ně od pohledu sbíhají sliny. Když něco upečete, je totiž hned vidět výsledek vaší práce. Navíc když zákusek vyrobíte dobře, máte před očima i štěstí ve tváři spokojeného strávníka. To v práci úplně nezažívám. Proto si sem tam řeknu, že si udělám kurz cukrářky, abych mohla vytvořit něco i rukama.
Co děláte ve volném čase?
Momentálně se věnuji hlavně rodině. Mám malou dceru, které se snažím věnovat 100 procent volného času. Vymýšlíme různé výlety, často se stačí projít jen po Praze a okolí.
Co vás na práci nejvíc baví?
Nejvíc mě baví, když tvoříme, vymýšlíme a tím posouváme věci dopředu.
Co vás na práci baví nejméně?
Nemám ráda repetitivní úkoly – třeba reporty. Každé pondělí ve tři musím odeslat aktuální verzi té samé tabulky, stále dokola. To bych klidně vypustila. Ale samozřejmě vím, že je to potřeba, protože bez dat se zase těžko rozhoduje.
Kde vidíte budoucnost internetu v příštích 10 letech?
Věřím, že určitě bude pokračovat jeho rozšiřování. Stane se ještě významnější součástí našich životů. Vzroste počet uživatelů a zvýší se nároky na pokrytí, nabízené služby i rychlost připojení. CETIN se bude muset přizpůsobovat – a ideálně být rychlejší než poptávka. To se neobejde bez další modernizace naší pevné i mobilní sítě.
V čem konkrétně podle vás bude internet více a více pronikat do našich životů?
Myslím si, že postupně dojde k větší integraci internetu do základních služeb, které v domácnosti používáme – bude nám třeba pomáhat řídit spotřebu vody nebo elektřiny, a vlastně obecně pomáhat s řízením celé domácnosti. Určitě to bude i rozvoj virtuální reality v různých oblastech. Zatím je viditelný gaming, ale bude to pokračovat i do oblastí zdraví a výzkumu.
S tím asi porostou i nároky na bezpečnost.
Určitě bude bezpečnost sítí čím dál zásadnější, protože bude najednou velmi důležitá i pro běžné lidi. Internet bude všude. Když vám za pár let někdo hackne vaše zařízení nebo účet, můžete nejen přijít o soukromá data, ale třeba si také nerozsvítíte, nebo neotevřete ledničku, která vám navíc sama objedná nesmyslný nákup. Bude to velké téma.
Máte velkou zodpovědnost, jak se vyrovnáváte se stresem? Jak pracujete, aniž by vás to semlelo?
V práci je pro mě stres spíš motor. Když ho cítím, znamená to, že se potřebuji lépe připravit, nebo to chce více času. Motivuje mě to k ještě rychlejším a lepším výsledkům. Na druhou stranu, když to je extrémní, třeba silný tlak na dodání projektu, tak se to snažím řešit.
Co vám pomáhá?
Dlouhodobě mi s lepším zvládáním stresu pomáhá thajský box. Po rozcvičce tři minuty makáte, boxujete do pytle, pak je minuta pauza a stále dokola. Na konci tréninku už se jen usmíváte, máte vyplavené endorfiny a čistou hlavu. Ještě když si místo pytle představíte konkrétního člověka, tak je to perfektní odreagování (směje se).
Letos jsem zjistila, že celkem dobře funguje i dlouhý běh. Díky akci Běhej lesy jsem se dokopala k uběhnutí čtrnácti kilometrů. To pro mě byl velký výkon. Ale funguje to stejně jako box. V druhé polovině běhu už jen odpočítáváte kilometry, na konci jste úplně vyšťavení a unavení, ale hlavu máte čistou. Nad něčím moc přemýšlet už nemáte vůbec energii.
Ale aby to nevypadalo, že musím makat naplno i při odpočívání – skvěle se odreaguji třeba i při skládání stavebnice s dcerou.
Kdybyste měla neomezený rozpočet, do čeho byste v CETINu investovala na prvním místě?
V CETINu řešíme tři strategické celky. Prvním je postupná transformace – tedy modernizace, zjednodušení systémů a procesů, změna stylu práce. Dalším je evoluce stávajícího byznysu. Pod to spadá implementace naší strategie – výstavba FTTH a další nové byznysové produkty. Poslední částí je úplně nový byznys, jako třeba nová televizní platforma. Kdybych měla neomezený budget, větší část peněz bych investovala do budoucnosti. Protože to, co nás bude živit v budoucnosti, je důležité řešit už dnes.