Ve výstavbě 5G sítě jsme za půlkou! Nově jsme dokončili oblast střední Moravy

Ve výstavbě 5G sítě jsme za půlkou! Nově jsme dokončili oblast střední Moravy

CETIN pokračuje v modernizaci mobilní sítě v České republice. Kompletně měníme staré technologie Huawei a Nokia za Ericsson. Dokončili jsme už asi 2 600 lokalit z celkových 4 200. 5G síť přináší mnohem vyšší rychlosti a nízkou latenci.

V červnu jsme dokončili práce na výměně vysílačů v oblasti střední Moravy. Technici obměnili technologie na 814 základnových stanicích. „Jedná se o největší technologickou modernizaci mobilních sítí v historii České republiky. Na Moravě se na ní podílí více než 200 techniků a v rámci výměny technologie dopravili na vysílače již více než 350 tun materiálu a vybavení,“ řekl ředitel rozvoje sítí v CETINu Vladimír Filip.

Mobilní signál mohou využít zákazníci operátorů O2 a T-Mobile, se kterými na modernizaci spolupracujeme. K 5G se lidé připojí v okresech Olomouc, Přerov, Prostějov, Kroměříž, Zlín, Uherské Hradiště, Vyškov, Vsetín, Hodonín, Blansko i Nový Jičín.

„Mobilní síť modernizujeme úplnou výměnou technologií základnových stanic. Nejde zdaleka jen o 5G, ale dochází i k výměně 2G a 4G komponent, což je dražší i logisticky náročnější cesta, než volí konkurence. Nabízíme díky tomu opravdu kvalitní, rychlou a spolehlivou mobilní síť,“ uvedl mluvčí CETINu Adam Zbiejczuk. 

Práce na vysílači musí být co nejrychlejší

Do konce prvního čtvrtletí příštího roku zmodernizujeme na Moravě dalších více než 1 000 vysílačů. Při každé výměně dbáme na to, aby byl výpadek sítě co nejkratší.

Stávající technologie proto až do poslední chvíle vysílají. Navíc v provozu necháváme okolní věže, které částečně danou lokalitu pokryjí. Na jednom vysílači pracují zpravidla tři až čtyři technici. Výměna jim zabere zhruba 70 hodin. Vysílací hardware a antény na místo většinou dostaneme pomocí výtahů, občas musíme využít i jeřáb.

Celá příprava však trvá mnohem déle. Od zadání až po spuštění jednoho vysílače uběhne kolem půl roku.

Menší prostor využijeme k větší kapacitě

Stávající lokalitu vždy kompletně odstrojíme – sundáme aktivní technologie, antény, kabeláže – a všechno postavíme znovu. „Namontujeme moderní antény, které nově připojíme už optickými kabely. Díky 5G zvýšíme přístupovou kapacitu tak, abychom byli připraveni na růst mobilního provozu,“ vysvětlil Vladimír Filip.

Posun technologií je vidět i v jejich velikosti. Využitý prostor se zmenší, nebo zůstane stejný, ale zužitkujeme ho pro více frekvenčních pásem a větší kapacitu.

A co děláme se starou technologií, kterou demontujeme? Z velké části materiál recyklujeme. Obsahuje totiž prvky jako zlato, hliník nebo měď.