Petr Holý studoval v CERNu. V CETINu vede IT

Petr Holý studoval v CERNu. V CETINu vede IT

Ředitel pro informační technologie Petr Holý přemýšlel o dráze vědce. Nakonec si ale oblíbil svět telekomunikací. Od loňského května vede oddělení IT v celé CETIN Group, do které patří Česko, Bulharsko, Srbsko a Maďarsko. Článek vznikl na základě dalšího CETIN podcastu a celý se týká hlavně IT. Pokud vás téma zajímá, máte se na co těšit.
 
Nechce se vám číst? Můžete si podcast poslechnout.
 
Spotify: https://spoti.fi/3iuvvRx
Apple Podcasts: https://apple.co/36zvetP
Google Podcasts: https://bit.ly/3qouhf1
 
Při studiích působil v CERNu
Než se Petr Holý dostal k telekomunikacím, přemýšlel o dráze vědce. „Mám doktorát z fyziky. Asi nejzajímavější částí mojí vědecké kariéry bylo studium ve švýcarském CERNu. To je jedno z nejznámějších výzkumných středisek pro částicovou fyziku v Evropě,“ říká Petr. Na stejném místě vznikl i internet – respektive WorldWideWeb. 
 
V CERNu Petr navrhoval protonový synchrotron pro medicínské účely. Přístroj pomáhá s šetrnou léčbou nádorových onemocnění. „I v Praze máme protonové centrum. Části tohoto zařízení jsem navrhoval už v roce 1998,“ podotýká Petr.  
 
Do telekomunikací se dostal i díky fyzice
„Tenkrát byly telekomunikace v Česku ještě na začátku a pro mě to byl extrémně zajímavý obor. Zkusil jsem si v něm najít práci a podařilo se. Přestože jsem tehdy znal jen fyzikální principy. Protože koneckonců všechno je fyzika,“ říká s úsměvem Petr.
 
Před nástupem do CETINu působil Petr Holý dlouhé roky v T-Mobile. „Začínal jsem tam programovat databáze pro vysílače. Díky tomu jsem získal detailní znalost, jak věci fungují. Postupem času se mi podařilo stoupat ve struktuře, až jsem vedl celé oddělení. Nazval jsem ho network delivery. Dodávali jsme síť na klíč – od vysílačů až po páteřní a přenosové sítě,“ popisuje.
 
Na podobné pozici pokračoval i v CETINu. Loni v květnu se Petr postavil před novou výzvu. Stal se ředitelem pro informační technologie. „Se sítěmi pracuji skoro dvacet let. S IT odděleními jsem za tu dobu interagoval dnes a denně a dříve jsem měl i některé IT záležitosti na starosti. Proto jsem si chtěl stranu aplikací a databází zkusit,“ říká Petr. 
 
Práce „ajťáků“ není tak lehká, jak se na první pohled může zdát
Pohled na IT oddělení nebývá často moc lichotivý. Řešení se lidem zvenku zdají drahá a dodání pomalá. „IT můžu posoudit z obou stran a proti takovému tvrzení se musím ohradit. Může to tak na první pohled vypadat, ale je to dané tím, že v prostředí všech operátorů na světě existuje obrovská komplexita. Ale snažím se bojovat za co největší zjednodušování. I když je pravda, že práce IT oddělení vyžaduje čas. Na druhé straně je také potřeba, aby nám uživatelé správně vysvětlili, co chtějí dodat. Protože pak vzniká rozpor mezi tím, co zadavatel požadoval a tím, jaký je nakonec výsledek,“ podotýká. 
 
Agilní řízení – cesta k lepším výsledkům
Cestou, jak najít lepší porozumění mezi zadavateli a IT, je agilní řízení projektů. Jde o výraznou změnu, která znamená větší úsilí také od zadavatele. Nestačí jen zadat práci a pak několik měsíců čekat na výsledek. Musí se do celého procesu mnohem více zapojit. „Sice si na nás musí najít čas, ale na konci nebude zklamaný. Jde o úplně jinou filozofii, proto musíme vytvořit sadu pravidel, jak budou dva rozdílné světy koexistovat. A platí i to, že ne vždycky je agil vhodný,“ vysvětluje Petr.  
 
Nejdůležitější IT systém v CETINu
IT systémy jsou v CETINu nesmírně složité. Máme v pevné síti více než milion zákazníků, k tomu statisíce byznysových služeb a tisíce mobilních vysílačů. „To všechno musí být obsažené v naší aplikaci Inventory – ta tvoří mozek a srdce CETINu. Máme třeba i systém Workflow management, který řídí naše terénní pracovníky. Ti opravují síť nebo instalují modemy u zákazníků,“ říká Petr. 
 
V CETINu máme systémů mnohem více a úkolem Petrova týmu je jejich modernizace. „Chceme, aby pracovaly na takzvané mikroservisní architektuře. Když pak uděláme nějaké změny, funkcionalita aplikace je rozsekaná po mikroslužbách, které můžeme instalovat jednotlivě. Ušetříme tím spoustu testování a vyhneme se velkým výpadkům,“ popisuje Petr. 
 
Všechny změny mají jeden společný cíl – urychlit dodávku nových IT služeb. 
 
Je budoucnost v cloudu?
Data na cloud ukládáme stále častěji a nějakou zkušenost s ním má skoro každý. Proto jsou cloudy tématem i v CETINu. „S jejich nástupem je potřeba změnit myšlení a chování. Dlouho jsme pracovali s myšlenkou, že když je pro uchování dat potřeba hardware, napočítáme ho tak, aby nám stačil i za pět let. U cloudu přemýšlíme opačně. Začínáme s minimálními nároky a když je potřeba více místa, dynamicky ho navyšujeme,“ uvádí Petr. 
 
S uchováváním dat na cloud přichází i otázka bezpečnosti, která je pro nás v CETINu velmi důležitá. „Cloudy mají standardní nástroje zabezpečení, ale my jdeme ještě dál a rozvíjíme hybridní cloudy. Citlivá data máme u nás v datacentru a některé výpočetní operace přesouváme právě na public cloud,“ vysvětluje Petr. 
 
IT spolupráce v Evropě
CETIN kromě Česka působí také v dalších evropských zemích – v Bulharsku, Srbsku a Maďarsku. Petr Holý má na starost IT pro celou CETIN Group. Zamýšlí se proto i nad spoluprací napříč regionem. „Máme určitá standardizovaná řešení ve všech zemích. Nechceme znovu vymýšlet kolo. Když něco funguje dobře a je to efektivní, není potřeba nic měnit. V aplikační části jsou rozdíly větší,“ popisuje Petr. 
 
Do IT hledáme nové kolegy 
Petr do svého týmu stále hledá nové kolegy. Volná místa jsou na pozicích analytiků, síťových architektů a dveře mají otevřené i studenti. „Pro zájemce můžou být zajímavé především nové technologie. Modernizujeme celý IT sektor. Bavíme se třeba o kontejnerizačních platformách, kafka streamingu, elasticsearch. Používáme grafické databáze a CEcD technologie. Pomáhá to automatizovat otrockou práci. Navíc máme skvělý tým a jsme opravdu stabilní firma,“ shrnuje výhody Petr.
 
Místo u nás najdou ostřílení profíci i studenti. „Pořádáme náborové akce na školách a ještě před absolvováním k nám můžou jít na brigádu,“ zve do CETINu Petr.