Jak neztratit důvěru uživatelů? Základem je správná byznys analýza

Jak neztratit důvěru uživatelů? Základem je správná byznys analýza

Co obnáší práce byznys analytika v CETINu? Jak může lidem ušetřit až hodiny práce? Proč je taková pozice vůbec důležitá? Odpovídá IT byznys analytička Esther Březinová.

Esther vystudovala ekonomický obor Řízení podniků a podnikové finance, ale nedokázala se v něm úplně najít. Zaujala ji však Digitální akademie neziskové organizace Czechitas, která pomáhá ženám uplatnit se ve světě IT. „Jsem logický typ a odjakživa jsem měla ráda počítače a počítačové hry,“ vysvětlila, proč vlastně čtyřměsíční intenzivní kurz absolvovala.

Získat práci v CETINu byl osud

Do CETINu se dostala díky headhunterovi, který ji oslovil na sociální síti LinkedIn. „V té době jsem už asi rok pracovala ve společnosti Deloitte na projektu pro jednu telekomunikační firmu. Nabídka práce v CETINu mě hned zaujala. Říkala jsem si, že je to znamení,“ popsala Esther. Všechno pak šlo ráz na ráz a do týdne jsem věděla, že do firmy nastoupí na pozici IT byznys analytičky.

Díky tomu je Esther v CETINu mostem mezi světem byznysu a IT. Dává dohromady požadavky byznysu, firemní cíle a strategie. Požadavky musí zanalyzovat, a pokud vyjde, že dávají smysl, předá je oddělení IT a vývojářům. „Můžeme dojít k tomu, že z deseti případů dávají smysl tři, další tři můžeme udělat jinak a čtyři nakonec nedávají smysl vůbec,“ ilustrovala svou práci.

Analýza je odrazovým můstkem každého projektu

O tom, zda projekt dává smysl, se tým, kterého je Esther součástí, rozhoduje na základě různých analýz – například analýzy risků nebo finanční analýzy. Její tým je odrazovým můstkem každého projektu a někdy může odhalit i významné chyby v systému. „U jednoho programu mimo CETIN jsme při analýze potřeb uživatelů zjistili, že jim už dva roky nechodí dokumentace, aniž by o tom kdokoliv věděl,“ uvedla Esther příklad.

Důvěra je základ

Byznys analytik neřeší jen detail požadavků, ale v první řadě to, jestli požadavky vůbec dávají smysl. „Díváme se na to pohledem financí i případných rizik,“ vysvětlila Esther.

Následně musí také zjistit, jestli výsledný produkt uživatelé opravdu používají a je pro ně přínosný. K tomu pomáhají třeba dotazníky. „Nechceme ztratit důvěru uživatelů. Pokud se to jednou stane, je těžké to nějak napravit,“ řekla Esther.

Nejenom v tomto případě hraje významnou roli schopnost dobře komunikovat. „Je možné lidem vysvětlit, že novinka je správná cesta, když budou změnám jako takovým nakloněni,“ uvedla Esther.

S negativním přístupem se Esther setkává nejčastěji na začátku nového projektu, kdy se lidé obávají, že je systém nahradí. „Vysvětluju jim, že jsem tu naopak proto, abych nastavila systém tak, že pro ně bude práce ve výsledku lehčí a pomůžeme jim,“ poznamenala analytička.

Naprogramování umělou inteligencí je hudba budoucnosti

Esther má za sebou už řadu úspěšných projektů. Například poslední rok pracovala na geografickém informačním systému pro plánování a strategii v CETINu. „Součástí projektu bylo naprogramování poloautomatických funkcí, které zaměstnancům významně ušetřily práci, a to až v řádu hodin,“ zhodnotila analytička. Na pracovnících pak už je pouze výsledky funkcí zkontrolovat odborným dohledem a maximálně něco málo upravit.

Úplné automatizace však nelze podle Esther v současnosti ještě dosáhnout. „Snažili jsme se metriky posunout tak, aby se co nejvíce podobaly práci člověka. Narazili jsme ale na několik překážek, které by bylo velmi drahé překonat. A to by se nám nevyplatilo,“ vysvětlila. Použití umělé inteligence je podle ní ještě vzdálenější budoucnost.

Hledá se IT specialista/specialistka

V CETINu je velká sháňka po specialistech na platformu M365. „Bude skvělé, když budou zájemci platformu už znát a budou to týmoví hráči. O pozici se určitě může ucházet i žena, a pomůže nám tak prolomit předsudek o tom, že ženy do IT nepatří. Jestli cítíte, že by vás to bavilo, jste logický typ, baví vás analyzovat a máte blízko k technologiím, tak do toho určitě běžte. Nebojte se samotné práce ani reakcí okolí,“ vzkázala analytička.

Pokud vás nabídka práce v CETINu zaujala a vyznáte se v IT, tak se nám neváhejte ozvat. Více informací najdete zde: www.cetin.cz/kariera