Pražské jaro

HUDBA NÁS SPOJUJE

V roce 2016 se společnost CETIN (Česká telekomunikační infrastruktura a.s.) stala generálním partnerem 71. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. Pro mnohé fanoušky vážné hudby jsme byli novou a neznámou společností, a to nejen v pozici generálního partnera festivalu. Přesto doufáme, že naše stopa v drobných změnách v podobě festivalu je již patrná a nejsme jen anonymním finančním přispěvatelem pro chod festivalu. 

V pozici generálního partnera festivalu vystupujeme i v roce letošním. Pražské jaro s námi vstoupilo již do své osmé dekády a tradičně patří k vrcholným kulturním událostem nejen v České republice. Své obdivovatele a pravidelné návštěvníky má i mezi zahraničními posluchači. Jako společnost, která funguje v prostředí rychlých změn telekomunikačního světa, se i do tohoto tradičního hudebního svátku snažíme přinést něco nového a svěžího. Toto spojení, ač se může zdát na první pohled nesourodé, přináší oběma stranám nové nápady a nečekané impulzy.

Ve čtvrtek, 12. 5. 2016, měli poprvé v historii zájemci možnost navštívit přímý přenos zahajovacího koncertu Pražského jara na pražské Kampě. Pod širým nebem bylo možno volně shlédnout online přenos Smetanovy Mé vlasti z Obecního domu v podání České filharmonie a dirigenta Paavo Järviho. Zahajovací koncert festivalu je vždy beznadějně vyprodaný a mnoho zájemců nemá možnost užít si tento svátek hudby v Obecním domě.

Společnost CETIN si velmi váží toho, že mohla Pražanům i návštěvníkům hlavního města tuto výjimečnou událost společně s dalšími partnery zprostředkovat. Má vlast v krásném prostředí parku Kampa a v blízkosti Vltavy, jež je jednou z částí tohoto Smetanova cyklu, s sebou přinesla úžasnou atmosféru, tak odlišnou od klasických koncertních sálů. I přes nepřízeň počasí si dvě stovky posluchačů tuto netradiční kulturní událost až do závěrečných tónů Smetanovy skladby v pohodové atmosféře užilo. Doufáme, že jsme položili základy nové tradici, která obohatí všechny hudbymilovné posluchače a příznivce Pražského jara v letech následujících. I na rok 2017 je tedy naplánovaný open air přenos zahajovacího koncertu, tentokrát v podání skvělého Daniela Barenboima a Vídeňských filharmoniků. 

Protože nejen Prahou živ je hudební posluchač, přímý přenos zahajovacího koncertu Pražského jara jsme společně s festivalem a díky přispění České televize přinesli zdarma i do šesti českých a jednoho slovenského kina. Ohlasy byly nad naše očekávání. Poslech hudby ve velkém kinosále s profesionální audiotechnikou byl mnohem větším zážitkem, než doma v obývacím pokoji. V letošním roce bychom počet kin velmi rádi rozšířili tak, aby se hudba Bedřicha Smetany dostala do celé naší vlasti.