Na začátku v CETINu bylo nejtěžší rozumět zkratkám

Na začátku v CETINu bylo nejtěžší rozumět zkratkám

Lucia Regecová pracuje jako ředitelka právního oddělení CETIN Group. Stará se především o strategické projekty a řízení jednotlivých právních a regulatorních oddělení v Česku, Maďarsku, Bulharsku a Srbsku. Od práce se nejlépe odreaguje časem stráveným se svým synem, procházkami, cestováním nebo uklízením. Přečtěte si, co ji na práci nejvíc baví nebo proč se v dětství chtěla stát dvojitým agentem. 
 
Jak jste se dostala k práci v CETINu? 
V CETINu loni hledali ředitele právního oddělení pro celou CETIN Group, který by řešil věci kolem skupiny a zároveň měl na starost vztahy s akcionáři. Kolega z předchozí práce mě doporučil a já dostala nabídku na pohovor. Nakonec to dopadlo a v dubnu jsem nastoupila.
 
Kde jste pracovala předtím? 
Víc než dvanáct let jsem působila v advokátních kancelářích Ružička Csekes a Glatzova & Co. Slovenskou pobočku Glatzova & Co. jsem dokonce zakládala a vedla. Poté jsem se vdala za Čecha a přestěhovala se za ním. Téměř pět let jsem pak pracovala ve firmě MOL Česká republika. 
 
Co jste vystudovala? 
Vystudovala jsem právo v Polsku. Následně jsem si dělala advokátní zkoušky na Slovensku a jsem i usazená euroadvokátka v České republice.
 
Musela jste se po nástupu do CETINu učit hodně nových technických pojmů?  
V advokátních kancelářích jsem pracovala s hodně technickými klienty. Starala jsem se dokonce o slovenského operátora Orange. Nějaké zkušenosti jsem díky tomu získala, ale pracovat přímo pro telekomunikační firmu je přece jen něco jiného. Neustále se proto učím nové věci.
 
Co bylo ze začátku nejtěžší?  

Hodně jsem bojovala s různými zkratkami. Bylo to samé ARPU, MOCN, MORAN, FTTH nebo FBB. Ze začátku jsem si je pečlivě zapisovala a pak je hledala na Googlu. Bez toho bylo totiž občas těžké porozumět, o čem se kolegové na schůzce vlastně baví. Dneska už naštěstí těm hlavním pojmům rozumím. 
 
Mohla byste vaši pozici blíže vysvětlit? 

Řídím jednotlivá právní a regulatorní oddělení v zemích, ve kterých CETIN Group působí – Česko, Maďarsko, Bulharsko a Srbsko. Jde ale spíše o nějakou formu pomoci, kooperace nebo usměrnění. Každá země je samostatná a má své právníky. Já jsem zodpovědná za různé dílčí projekty v celé CETIN Group. Kromě toho mám na starost také komunikaci s akcionáři a strategické projekty – třeba akvizice nebo strategické smlouvy. 
 
Znamená to, že musíte znát právní systémy všech zmíněných zemí? Jsou tam velké regionální odlišnosti? 
Jsou to úplně jiné právní systémy. Ale dá se říct, že základní principy jsou stejné, nebo aspoň podobné. Odlišnosti jsou v detailech, které v jednotlivých právních systémech platí. V některých zemích může být pro stejnou věc potřeba souhlas představenstva, jinde dozorčí rady a tak dále. Také regulatorní pravidla se v jednotlivých zemích v detailu liší, i když základ je stejný. Tyto drobnosti však musí umět hlavně lokální právník. Já nemusím znát všechny systémy dopodrobna. 
 
Jak vypadá váš běžný pracovní týden?
V pondělí a úterý se věnuji hlavně samostatné práci v kanceláři. Naopak ve středu mám od rána až do večera koordinační schůzky s kolegy z jednotlivých zemí. Řekneme si, co se za předchozí týden stalo a s čím případně potřebují pomoci. Ve čtvrtek dopoledne máme standardně zasedání Group Advisory Board (tj. poradního orgánu CETIN Group). Tam si zhodnotíme, co se událo za poslední týden z byznysového hlediska, případně si rozdělíme úkoly na týden příští. Potom následují další schůzky. Pátky jsou ve znamení interních meetingů – například s generálním ředitelem CETIN Group.
 
Je právě velké množství schůzek něco, co vás na vaší práci nebaví? 
To u mě neplatí. Každá schůzka je specifická. Mám je s různými lidmi, z různých zemí, kdy každý potřebuje něco jiného. Je to dost různorodé a řešíme na nich důležité a konstruktivní věci. 
 
Existuje tedy něco jiného, co vás na vaší práci nebaví? 
Asi neumím přesně říct nějakou část práce, která by mě vyloženě nebavila. Ale mezi nejoblíbenější činnosti určitě nepatří řešení konfliktních situací. 
 
Co vás naopak baví nejvíc? 
Projektový element mé práce. Mám často odpovědnost za větší projekty, které koordinuji s dalšími kolegy. Naplňuje mě také komunikace s lidmi. 
 
Jaké dovednosti nebo vlastnosti člověk na vaší pozici potřebuje? 
Určitě potřebuje schopnost naslouchat a porozumět lidem kolem sebe. Musí umět rozdělit i zadat úkoly a dohlédnout, aby byly splněné včas a správně. S tím souvisí umění dobré komunikace – aby každý pochopil, co má udělat a zvládl úkol splnit. Neobejdete se bez dobré organizace času. A samozřejmě musíte rozumět právu. 
 
Jaká byla vaše práce snů? 
Jako malá jsem chtěla být dvojitým agentem. Vyrůstala jsem za komunismu a dvojitý agent byl podle amerických filmů takový nejdůležitější hráč. V praxi si to teď neumím moc představit. Můj život by asi nebyl dlouhý, ale přišlo mi to tehdy dost zábavné. :-)

Jakému oboru byste se věnovala, kdyby to nebylo právo?
K právu jsem se dostala kvůli rodičům. Měli představu, že je to dobré povolání. Jinak bych se asi věnovala architektuře a aktivitám okolo staveb domů. Hodně mě baví design – exteriéru i interiéru. 
 
Co děláte ve volném čase? 
Posledních asi pět let se s manželem věnujeme hlavně synovi. Momentálně jezdíme každý druhý víkend na narozeninovou párty nějakého synova spolužáka. Ale vždycky jsem velmi ráda cestovala a sportovala. V těchto zálibách pokračuji i s celou rodinou. Baví mě především ježdění na kolečkových bruslích a chůze. Mám ještě jednu takovou zvláštní zálibu, ke které jsem přišla v dobách studií, kdy jsem o prázdninách hodně pracovala různě v USA a v Evropě. A tou je uklízení. To mi zůstalo doteď. Uklízím moc ráda.  
 
Kde vidíte budoucnost internetu v příštích deseti letech? 
Moje představa internetu tak daleko nesahá. Internet by se měl dále zrychlovat a pokrytí by mělo být lepší. To je to, co jsem viděla v minulosti a myslím, že se to stane i v budoucnosti. Ale nějaké další předpovědi budou vždy zkreslené. Dokážeme předpovídat jen na základě toho, co jsme zažili už dříve. 
 
Co byste přála CETINu na příštích pět až deset let? 
Aby byl stále silný velkoobchodní hráč, který dokáže jít s trendy. Přála bych mu ještě další úspěchy také v Maďarsku, na Balkáně a případně i v dalších zemích.