Back

Jak zapojit set-top-box?

Jak zapojit set-top-box?

 

K čemu slouží?

Set-top-box je vlastně nejdůležitější součást vašeho televizního života. Starším i novějším televizorům umožňuje přijímat pozemní, satelitní, kabelové nebo internetové vysílání ve vyšší kvalitě a v digitálním formátu. Jaký vybrat? Rádi vám poradíme.

Jaké jsou druhy televizního vysílání?

Ve zkratce jsou to: 

  • Pozemní vysílání (zdarma, přes digitální anténu či set-top-box) přes protokol DVB-T2
  • Satelitní vysílání (placené, od specifického poskytovatele, vyžaduje satelit) přes protokol DVB-S, DVB-S2
  • Internetové vysílání (placené, přenášené přes internetový protokol, tzv. IPTV) přes protokoly DVB-T/T2/C
  • Kabelové vysílání (placené, často dodáváno stejně jako telefonní služby či internet) přes protokoly DVB-C

Nejdůležitější krok tedy je si ujasnit, jaké vysílání budete potřebovat. Chcete sledovat stovky kanálů z celého světa? Pak neopomeňte satelitní vysílání. Chcete sledovat tzv. “quality TV”, jako je nabídka od Netflixu, HBO, Disney či Apple? Pak potřebujete set-top-box uzpůsobený na IPTV.

Druhý krok je ujistit se, že vaše televize potřebné služby neumí přijímat sama. Televizory s digitálním tunerem spoustu věcí zvládnou samy. Má-li tedy televize digitální tuner s protokoly DVB-T/T2/C, set-top-box asi ani nevyužijete.

A jak ho zapojit, když je třeba?

Koaxiální kabel
Bez propojení set-top-boxu s anténou se nikam nedostaneme. To probíhá právě přes koaxiální kabel, který najdete v krabici set-top-boxu, případně ho dokoupíte na 30-50 Kč. Pak stačí propojit anténní zásuvku a set-top-box. 

HDMI kabel
Druhé a poslední spojení pak musí nastat mezi set-top-boxem a vaším televizorem. Pravděpodobně přes HDMI kabel, případně i přes SCART kabel. Před zakoupením kabelů si rozhodně ověřte, jaké vstupy váš televizor umožňuje.