Výstavbu optiky komplikuje byrokracie a inflace. Uložit kabely do země je už jen třešnička na dortu

Výstavbu optiky komplikuje byrokracie a inflace. Uložit kabely do země je už jen třešnička na dortu

Co obnáší práce v týmu výstavby a údržby sítě? Čím je naše budování 5G sítě tak náročné? A co zdržuje výstavbu optiky? Odpovídá ředitel výstavby a údržby sítě v CETINu Jan Žďárský.

Jan se zabývá telekomunikacemi celý jeho profesní život. Začínal v roce 1996 v Eurotelu. Po pár letech dostal nabídku pracovat v Kolumbii. Místním předával svoje znalosti s technologiemi Nokia. „Ze začátku to bylo poměrně složité, protože jsem tam byl z Česka sám a dodnes neumím ani slovo španělsky,“ zavzpomínal.

Jen u Kolumbie ale jeho zahraniční zkušenosti nekončí. Pracoval také v USA, Brazílii nebo třeba v oblasti Eurasie – v zemích bývalého Sovětského svazu. Technologie byly sice stejné jako v Česku, ale v každé zemi se lišily problémy, které v souvislosti s výstavbou sítě řešil. „V brazilských pralesech třeba zapadl náklaďák do třímetrového bahna. Euroasijské země jsou zase velmi rozlehlé a na odlehlejších místech není elektřina. Proto některé věže pohánějí jen dieselagregáty. Dostat do nich naftu nebyla vždycky úplně hračka,“ shrnul některé rozdíly Jan.

V roce 2008 se vrátil z cest a nastoupil už do nově vzniklé společnosti Telefónica. Během následujících let pracoval v O2, účastnil se akvizice Telenoru a byl také u vzniku CETINu. V současné době pracuje jako ředitel výstavby a údržby sítě.

Optické kabely musíme svářet i v blátě nebo ve sněhu

Jan má pod sebou oddělení, kde pracuje přes tisíc zaměstnanců. Na starost mají veškeré kopání a stavění, které souvisí s výstavbou pevné nebo mobilní sítě. „Dělají tu na první pohled neviditelnou práci, která je ale pro chod firmy velmi důležitá, a která stojí za 5G signálem v telefonu nebo stabilním internetem v počítači,“ vysvětlil.

Práce je to náročná. Už jen proto, že technici musejí pracovat za každého počasí. „Mnohdy v příšerných povětrnostních podmínkách a blátě kopou jámy a svářejí optické kabely,“ ocenil jejich práci Jan. „Jeho“ technici se navíc starají o údržbu a řešení poruch.

Jan šéfuje také oddělení s názvem Kapacitní plánování sítě. „Říkám tomu mozek CETINu. Jsou to kluci, kteří jediní přesně vědí, kde fyzicky naše sítě máme,“ poznamenal.

Výstavba 5G vyžaduje vyměnit staré antény na střechách

Jan dohlíží i na výstavbu 5G sítě. Jde o velmi náročný projekt. Se zaváděním 5G totiž souvisí i kompletní výměna technologie. CETIN nově přechází na součástky od Ericssonu. „Výměna technologií musí být navíc rychlá, aby si krátkodobého výpadku nejlépe nikdo ani nevšiml,“ vysvětlil.

Minulý rok byla navíc výstavba 5G paralyzovaná nedostatkem čipů a dalších technologií. Aktuálně se však podle Jana daří plán plnit.

Optiku brzdí úřady

Další velký projekt, kterému se Janův tým věnuje, je výstavba optiky. Tu však dlouhodobě brzdí česká legislativa a zdlouhavé schvalovací procesy úřadů. „Mohou klidně trvat i dva roky. Je to nejdelší část procesu,“ objasnil Jan. Samotná výstavba je tak už jen pomyslnou třešničkou na dortu.

Výstavbu optiky komplikuje také inflace a narůstající ceny výstavby. „Máme modelové byznysové případy, a při cenách, které jsou teď na trhu, nám to často nevychází,“ posteskl si.

Proto se snažíme uplatňovat moderní technologie, které se v Česku zatím běžně nepoužívají, ale mohly by celý proces zjednodušit. „Jde třeba o macrotrenching, microtrenching, strojové kopání a podobně. Pro představu jsou to například úkony, jako je vyříznutí milimetrové čárky o hloubce osm centimetrů do asfaltu,“ přiblížil Jan situaci. Tím bychom se vyhnuli velkým a zdlouhavým výkopům. I v tomto případě však CETIN naráží na obtíže s úřady.

Nejvíce času zabírá práce na metalice

Kromě 5G a optiky navíc Janův tým stále pracuje se staršími metalickými kabely. Nové kabely už sice do země nepokládáme, ale práce je stále třeba na takzvaných překládkách. Ty obnášejí výměny a opravy starých kabelů. „K překvapení všech je práce s metalikou více. Dělali jsme analýzu roku 2022 oproti roku 2021 a dostáváme se na nárůst o stovky procent,“ zhodnotil Jan.

Lidé přecházejí z telekomunikací do energetiky. Je to pro ně ekonomicky výhodnější

Plány se Janovi daří plnit, ale jen taktak. Na případnou rezervu chybějí lidé. „V tuhle chvíli máme nasmlouvaných asi šestnáct partnerů, kterým říkáme rámcoví zhotovitelé. Když nám z nějakého důvodu firma vypadne, je to poměrně citlivý zásah,“ podotknul Jan.

Důvod vidí v tom, že telekomunikace už nejsou tak atraktivní obor jako dřív. „Dneska se chlapi, co dříve lezli na střechy a montovali tam něco v souvislosti s internetem, přesouvají do energetiky a stavějí na střechách solární panely. Zřejmě to funguje ekonomicky lépe, a tudíž je tam i více peněz,“ zhodnotil Jan.