Je nezbytné zrychlit povolovací řízení. Zrychlí se tím výstavba sítí. Digitalizace řízení je jedním z kroků správným směrem

Je nezbytné zrychlit povolovací řízení. Zrychlí se tím výstavba sítí. Digitalizace řízení je jedním z kroků správným směrem

Co obnáší práce manažera regulace? Proč je jednání s úřady často složité a zdlouhavé? A co brzdí výstavbu internetové sítě? Odpovídá Jana Hays, která se právě regulací v CETINu zabývá.

Jana je telekomunikacím věrná už deset let. Začínala v O2 jako specialistka regulace. Po rozdělení firem přešla do CETINu, kde se zastala místo manažerky regulace. Zároveň od letošního listopadu koordinuje regulační záležitosti v celé CETIN Group (Česko, Maďarsko, Bulharsko, Srbsko). 

Technické vzdělání přesto v jejím životopise nenajdete. Na Karlově univerzitě v Praze vystudovala mezinárodní vztahy. „Regulaci zde studovat specificky nejde. Je to takový průnik mezi právem, ekonomií a politikou. Do začátku kariéry jsem nějaký základ měla, ale zbytek jsem se naučila až postupem času,“ vysvětlila. 

Začátky v telekomunikacích pro ni však jednoduché nebyly. „První měsíc jsem nedělala skoro nic jiného, než že jsem se kolegů ptala na význam různých zkratek. Postupně do sebe ale začalo vše zapadat,“ zavzpomínala s úsměvem Jana.   

Spojka mezi úřady 
Jako manažerka regulace je Jana v CETINu takovou komunikační spojkou mezi firmou a úřady – hlavně Českým telekomunikačním úřadem (ČTÚ) a Ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO). „Mým úkolem je mimo jiné předávat požadavky úřadů do CETINu a obráceně,“ podotkla. S ministerstvem komunikuje třeba v případě, když se připravuje novela zákona o elektronických komunikacích nebo prosazuje změny týkající se usnadnění výstavby komunikačních sítí. 

Jen sama si ale podklady pro úřady nezpracovává. Technické věci nechává na odbornících z ostatních oddělení firmy. „Když například řešíme metodiku měření kvality sítí, kterou vydal ČTÚ, obrátíme se na síťaře, kteří nám stanovisko dodají. Když se bavíme o stavební legislativě, musím jít za týmem pro výstavbu a tak dále,“ zdůraznila manažerka regulace. 

Svět je složitý. Úředničina proto nemůže být jednoduchá
Na přílišnou byrokracii si stěžuje nerada. „Svět je stále spletitější a pravidla se tomu musejí přizpůsobit. Některá proto musí být složitá a detailní. Stěžovat si na komplikovanost podle mě postrádá smysl,“ objasnila. 

Pro ukázku uvádí příklad, se kterým se CETIN často setkává. Lidé chtějí, abychom výstavbu koordinovali s jinými síťaři – třeba elektrikáři nebo plynaři. Ulici by pak stačilo rozkopat jen jednou a vše vyřešit naráz. Vypadá to jako ideální stav. Ale taková koordinace vyžaduje spolupráci desítek subjektů s různými zájmy, na což jediné jednoduché řešení neexistuje. „Pokud se k tomu přistoupí špatně, je to spíše způsob, jak výstavbu ještě více zdržet,“ vysvětlila Jana. 

Neshoda na stavebním zákoně zpomaluje výstavbu
Rychlou výstavbu optiky brzdí povolovací procesy, které jsou v České republice jedny z nejpomalejších. „Existuje ranking, kde se porovnávají délky povolovacích procesů mezi jednotlivými zeměmi, a Česká republika je až někde ve spodní třetině,“ zhodnotila Jana. Důvodem je podle ní politická neshoda na tom, jak má stavební legislativa vypadat. 

Čím se ale dá v současnosti výstavba zrychlit, je digitalizace stavebního řízení. „Myslím si, že CETIN má dobře nakročeno k tomu, aby své procesy sjednotil do digitálu – například prostřednictvím zapojení se do projektu digitálních technických map,“ popsala Jana. 

Pokrýváme i bílá místa
CETIN se také zapojil už do třetí výzvy na pokrývání vysokorychlostní sítí takzvaných bílých míst, kterou vypsalo Ministerstvo průmyslu a obchodu. Jde o místa, která nejsou pokrytá dostatečným připojením k internetu a komerčně by se je připojit nevyplatilo. Vyjednávání o podobě výzvy bylo v minulosti komplikované. „Úplně první výzva ministerstva nebyla v souladu s pravidly pro poskytování veřejné podpory,“ zavzpomínala. Nakonec se v dialogu MPO s odvětvovými asociacemi podařilo nastavit parametry tak, že se do nich zapojil CETIN i jiní poskytovatelé. 

CETIN bude mít více volnosti a méně povinností
Nově byl CETIN částečně deregulován. Co to znamená? „ČTÚ nás už nepovažuje za tak významného operátora na jednom z relevantních trhů, aby nám ukládal speciální povinnosti,“ vysvětlila Jana. V praxi CETIN získá o něco větší pružnost v obchodním rozhodování. Neznamená to však, že budeme mít úplnou volnost.